NFCA pisala Inzku o mogućnosti uspostave hrvatske jedinice u BiH

Foto: Fah

Krovna udruga Nacionalna federacija američkih Hrvata (NFCA) predložila je u pismu upućenom Visokom međunarodnom predstavniku u BiH Valentinu Inzku uspostavu većinske hrvatske federalne jedinice u Bosni i Hercegovini kako bi se ostvarila jednakopravnost Hrvata koji su u podređenom položaju zbog majorizacije od strane mnogobrojnijih Bošnjaka, navodi se u priopćenju koje je u ponedjeljak dostavljeno medijima u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada je možda pravo vrijeme da se razmotri spajanje nekoliko hrvatski većinskih županija u federalnu jedinicu. Put do sigurnije, stabilnije i konsolidiranije BiH, kao uspješne nacionalne države, jest osnaživanje Hrvata i rješavanje njihovih pritužbi”, navodi se u pismu NFCA koje je potpisao predsjednik te udruge Steve Rukavina. Izražava se očekivanje da će Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) kojega čine najvažnije zemlje svijeta i koji nadzire provođenje mirovnog sporazuma u BiH podržati zahtjeve bosanskohercegovačkih Hrvata čije je vodstvo ‘pokazalo zrelost i čvrsto opredjeljenje u predvođenju ostatka države na putu (prema EU-u)’.
“Uzdamo se da će SAD i PIC intenzivirati i ispuniti svoje obveze kako bi ponovno uspostavili institucionalnu slobodu i jednakost Hrvata, kako bi mogli maksimizirati svoje ambicije prema EU-u”, ističe se u pismu NFCA.
Iz ove organizacije su naveli i brojne primjere institucionalne neravnopravnosti Hrvata ističući da je nezakonit načini na koji Bošnjaci i drugi nehrvati biraju hrvatskog člana Predsjedništva BiH, da se oduzimaju ili relativiziraju prava Hrvata zajamčena i čuvana u okviru gornjeg nacionalno koncipiranog Doma naroda, Vlade i drugih ključnih institucija i tijela u FBiH.
“Nove nametnute izmjene učvršćuju moć predstavnika Bošnjaka na štetu Hrvata, čime se stavljaju Hrvati u podređen položaj, dopuštajući Bošnjacima unutar FBiH, bez hrvatskog sudjelovanja i utjecaja, voditi procese donošenja odluka”, navodi se u pismu NFCA-e upućenom austrijskom diplomatu na čelu međunarodne uprave u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.