Sjedinjene Države ne isključuju izravni dijalog sa Sjevernom Korejom

Foto: Fah

Sjedinjene Države ne isključuju izravni dijalog sa sjevernokorejskim režimom o nuklearnom programu Pjongjanga, rekao je državni tajnik Rex Tillerson u petak u razgovoru za američki radio NPR.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jasno, tako bismo željeli to riješiti”, rekao je na pitanje o mogućim izravnim pregovorima sa sjevernokorejskim režimom.

“Ali režim u Pjongjangu mora biti spreman razgovarati o denuklearizaciji korejskog poluotoka, a ne samo o svom nuklearnom programu”, rekao je nekoliko sati nakon sastanka Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda posvećenog Sjevrnoj Koreji.

“Dijelimo cilj s Kinom, a to je denuklearizacija korejskog poluotoka”, rekao je i dodao da su “oni svoj dio obavili, povukli svoje nuklearno oružje s poluootka. Vrijeme je da Sjeverna Koreja povuče svoje nuklearno oružje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je naš cilj, naš jedini cilj”, inzistirao je Tillerson koji se nada potaknuti Kinu da bolje kontrolira svog komunističkog saveznika.

Stupivši na vlast 20. siječnja nakon višetjednih međusobnih prijetnji, administracija Donalda Trumpa je ublažila svoje izjave posljednjih dana i čini se da za sada odbacuje upotrebu sile, te se okrenula diplomaciji.

“Bili smo vrlo jasni u pogledu naših ciljeva”, rekao je državni tajnik. “Ne tražimo promjenu režima, ni pad režima, ni ubrzano ujedinjenje poluotoka. Želimo denuklearizaciju korejskog poluotoka”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik je u četvrtak podsjetio da je sklon političkom rješenju i naglasio opasnost vojnog sukoba.

Rex Tillerson trebao bi tijekom dana predsjedati ministarskim sastankom 15 zemalja članica Vijeća sigurnosti, posvećenom Pjongjangu, a zatim se sastati s kineskim kolegom Wang Yiom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.