Srbija očekuje 7000 zahtjeva za azil do kraja ove godine

Do početka kolovoza u Srbiju je stiglo više azilanata nego ukupno tijekom 2013. godine, a očekuje se da će biti upućeno oko 7000 zahtjeva za azil, piše u ponedjeljak beogradski tisak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz potresne priče malodobnih azilanata koji su na putu ka zapadnoj Europi iz Sirije, preko Turske i Bugarske, dospjeli u Srbiju, “Večernje novosti” navode da je do kolovoza azil u Srbiji zatražilo 5427 osoba, među kojima je 598 djece, što premašuje prošlogodišnji broj od ukupno 5065 osoba koliko ih je službeno ušlo u procedure podnošenja zahtjeva za azilom.

Polovica azilanata je iz Sirije, slijede Afganistan, Eritreja, Somalija, a procjene su da bi ih u iduća tri mjeseca godine moglo biti još za trećinu više od dosad evidentiranih.

“Očekujemo da do kraja godine više od 7000 ljudi zatraži azil, što će biti najveći broj od uspostave azilantskog sustava 2008. godine”, izjavio je za “Večernje novosti” Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiteljima azila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srbiju većina azilanata dolazi kao u tranzitnu zemlju i u prosjeku se ne zadržavaju dulje od dva tjedna u prihvatnim centrima, a po pričama koje prenose “Večernje novosti” jasno je da usput mahom postaju žrtve trgovaca ljudima i krijumčara koji ih ucjenjuju, prisiljavaju na rad, prosjačenje i prostituciju ili ih, kao suvremeno roblje, pripremaju za takve i slične “poslove” u velikim europskim gradovima .

“Mnogo migranata usput nestane ili pogine, a najviše su ugrožena djeca, koje je bez pratnje u ovoj godini bilo 382. Ona dolaze iz Afganistana, Pakistana, Sirije, a vrlo brzo pošto se jave u centre za azil ili policiji, nestaju bez traga”, objašnjava dužnosnik Centra za zaštitu i pomoć tražiteljima azila.

U Srbiji trenutno postoji pet prihvatnih centara za azil s ukupno nešto više od 600 mjesta, a najave otvaranja još jednog, u beogradskoj prigradskoj općini Mladenovac, potaknulo je prosvjede i kampanju lokalnog stanovništva protiv osnivanja budućeg azilantskog centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.