Švicarska: referendum o minimalnoj plaći u svibnju

Švicarci će  kroz mjesec dana,  18. svibnja moći izaći na referendum o uviđenju minimalne plaće od 22 franka po satu,  što je 4.000 franaka (oko 3,300 Eura) mjesečno za najnižu plaću. Inicijativu  za minimalnu plaću pokrenuo je najveći sindikat u zemlji, jer u Švicarskoj ona nije zakonom propisana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati zahtijevaju da u bogatoj Švicarskoj svatko to je u punom radnom odnosu može dostajanstveno živjeti od svog rada. U osam-milijunskoj Švicarskoj 90 posto zaposlenih sa plaćom nižom od 4,000 franaka su žene. Posljednjih su godina sindikati u više navrata tražili veće plaće, no njihovi su zahtjevi odbijani, dok je radno vrijeme produljivano. Sindikati također navode kako su plaće žena niže od plaća muškaraca i do  20 posto, usprkos zakonskoj regulativi koja to zabranjuje.

Najniže su plaće u Uslužnom i Poljoprivrednom-sektoru, u prosjeku od 3500 franaka. Jedan od argumenata „za“ je i očekivanje rasta poreza uz istodobno smanjivanje socijalne pomoći, kao i to da će minimalac potaknuti rast novih radnih mjesta od čak 25 posto.

Prijedlog za uvođenje minimalne plaće naišao je na snažno protivljenje poslodavaca i velikih tvrtki u toj bogatoj europskoj zemlji upozoravajući da bi uvođenje minimalnog dohotka moglo nanijeti štetu gospodarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna dvočlana obitelj u Švicarskoj za poreze, socijalno i zdravstveno osiguranje mjesečno daje 2.643 franka. Uz to na hranu, režije, odjeću i prijevoz izdvajaju u prosjeku 5.498 franaka.

Ovo će biti drugi referendum u Švicarskoj ove godine. Na prošlom referendumu, održanom 9. veljače, 50,3 posto birača odlučilo je do 2018. uvesti kvote na useljavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.