Tirana poziva da se politička kriza u Makedoniji ne pretvara u etničku

Foto: Thinkstock

Albanija je u četvrtak upozorila na to da se politička kriza u susjednoj Republici Makedoniji ne bi smjela pokušati pretvoriti u etničku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Makedonije Gjorge Ivanov odbio je dati mandat za sastavljanje vlade čelniku Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoranu Zaevu koji ima parlamentarnu većinu dobivanjem potpore stranaka Albanaca. Objasnio je da ne može dati mandat nekome tko prijeti suverenitetu Makedonije.

Stranke Albanaca uvjetovale su potporu Zaevu zahtjevom da se omogući šira upotreba albanskog jezika. Zaev se nadao da će njegova stranka uspjeti formirati novu makedonsku vladu nakon što je propao pokušaj konkurentske VMRO-DPMNE da to ranije učini.

Tisuće prosvjednika, većinom bliskih Nikoli Gruevskom, predsjedniku VMRO-DPMNE, svake večeri izlaze na ulice makedonskih gradova, osobito Skoplja, izražavajući nezadovoljstvo i protiveći se uspostavljanju vlade koja bi imala koristi od parlamentarne većine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjednici osuđuju mogućnost šire upotrebe albanskog jezika, odnosno mogućnosti da taj jezik postane službeni u cijeloj zemlji od 2,1 milijuna stanovnika, od kojih četvrtinu čine Albanci.

Oporba kritizira odbacivanje takvog zahtjeva, ali i Europa i Sjedinjene Države.

Albanski predsjednik Bujar Nishani u četvrtak je na rubu međunarodnog foruma u Bakuu razgovarao sa svojim makedonskim kolegom. U zajedničkom su priopćenju istaknuli da bi “pokušaj pretvaranja političke krize u etničku mogao imati iznimno teške posljedice za sve”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba tvrdi da šef desnice, Nikola Gruevski, koji je svjestan toga da gubi vlasti, želi namjerno situaciju prikazati kao etničku krizu kako bi se održao na vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.