U Afganistanu je 2013. bila rekordna po proizvodnji maka

Urod maka u Afganistanu prošle je godine bio rekordno visok, unatoč 7 milijardi dolara koje se SAD uložile u uništenje te biljne kulture, odgovorne za 80 posto svjetske proizvodnje opijuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebni glavni inspektor za obnovu Afganistana John Sopko u izvješću je upozorio na “krijumčarenje droge koja truje afganistanski financijski sektor i ugrožava legitimnost afganistanske države poticanjem korupcije”.

“Afganistanski uzgajivači uspjeli su 2013. proizvesti mak na rekordnih 209 tisuća hektara zemljišta, puno više od dotad rekordnih 193 tisuće hektara 2007.”, stoji u Sopkovom izvješću.

“Nema sumnje da se ta brojka 2014. još i povećala, uzimajući u obzir pogoršanje sigurnosnog stanja u velikim dijelovima ruralnog Afganistana i zanemarivom broju uništenih polja maka”, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećanje se objašnjava prije svega iskopom dubokih bunara, a tako dobivena voda Afganistancima je u posljednjem desetljeću omogućila sadnju na oko 200 tisuća hektara dotad pustinjskog tla na jugozapadu zemlje.

“Na područjima na kojima se mak nije uzgajao zabilježen je procvat te kulture”, stoji u Sokovom izvješću, koje je upućeno američkom državnom tajniku Johnu Kerryju i ministru obrane Chucku Hagelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.