Znate li za koliko se djece trenutačno traga u Hrvatskoj, koliko djece nestaje u Europi?

Hrvatska trenutačno traga za 45 djece, a u Europi svake dvije minute nestane jedno dijete, svake godine u Europi bilježi se nestanak od oko 250.000 djece – važno je to napomenuti danas na Međunarodni dan nestale djece kako bi upozorili da ne treba zaboraviti da gotovo svakodnevno diljem svijeta djeca nestaju, bježe od kuće ili postaju žrtvama otmice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svake godine, 25. svibnja, obilježava se Međunarodni dan nestale djece. Taj datum je odabran 1983. godine podsjećajući na nestanak šestogodišnjega Etana Patza u SAD-u, koji je nestao 25. svibnja 1979. i nikad nije pronađen.

Kako spriječiti nestanak djeteta?

Kako nestanci nikada nisu bezazleni napomenimo da je djecu potrebno upozoriti kako mogu postati žrtvama nasilja, iskorištavanja ili nekog drugog kaznenog djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobrinite se neka vam dijete uvijek kaže gdje i s kim ide, koliko će se dugo zadržati te da vas obavijesti o promjeni dogovorenog plana. Nemojte stvari prepuštati slučaju nego upoznajte djetetove prijatelje i zamolite ga da vam da njihove brojeve telefona.

Uvijek je važno da dijete zna vaš broj mobitela napamet, ali neka zna i kome se može obratiti za pomoć ako ste mu nedostupni.

Objasnite djetetu koje su rizične situacije i kako ih izbjeći ili kako se ponašati ako se nađu u takvim situacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stvorite kod djeteta povjerenje u policiju, neka zna da se u policijsku postaju ili policijskom službeniku uvijek može obratiti za pomoć.

Upozorite dijete na opasnosti poput stopiranja, ulaženja u vozilo nepoznate osobe i sl.

Razgovarajte s djetetom o problemima, brigama i ohrabrite ga da bi uspješno prolazilo kroz život. Neka vaš dom bude mjesto povjerenja i podrške.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što učiniti kada dijete ili maloljetna osoba nestane?

Ne treba čekati 24 sata od nestanka djeteta, već je nestanak potrebno prijaviti što prije.

Policija od osobe koja prijavljuje nestanak traži ove podatke:

– identifikacijske podatke
– opis osobe i odjeće koju je osoba nosila u trenutku nestanka
– fotografiju nestale osobe(noviju)
– podatke o školovanju
– podatke o mjestu i vremenu nestanka
– podatke o osobama koje su posljednje kontaktirale s nestalom osobom
– moguće motive nestanke
– svakodnevna kretanja i navike nestale osobe
– mjesta koja osoba posjećuje, s kim se druži, kontakte prijatelja i poznanika
– brojevi mobitela koje osoba koristi
– podatke o prijavitelju (da bi znali koga izvijestiti o nestaloj osobi)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kakvo je stanje u Hrvatskoj?

Srećom, podaci pokazuju da većina djece koja se vode kao nestala u kratkom se vremenu se vraćaju kući. Često se događa da je razlog odlaska djece bio avanturizam ili trenutačni problemi, ali problem postaje kada je dijete oteto ili se u bijegu nalazi dulje vrijeme jer vrlo je velika opasnost da će postati žrtvom kaznenoga djela.

U Hrvatskoj se tijekom 2014. iz roditeljskog doma udaljilo 528 djece, a iz odgojnih ustanova 1247 djece, pokazuju podaci MUP-a. Po pitanju razloga odlaska iz doma navode se avanturizam (343), obiteljski problemi (74) i problemi u školi (27). Čak 74 djece koja su napustila roditeljski dom bilo mlađe od 14 godina, a zabrinjava i podatak kako je nad 16 djece za vrijeme bijega počinjeno kazneno djelo. Po pitanju nestanka djece iz odgojnih ustanova, razlozi su uglavnom izbjegavanje odgojne mjere u ustanovi (339) i problemi adaptacije (152), a među njima je i veliki broj onih koji se nakon dopusta provedenog kod kuće (188) nisu vratili u ustanovu.

01/116 000 – nacionalni broj za prijavu nestale djece

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu vodi posebnu telefonsku liniju 116000 – nacionalni broj za prijavu nestale djece, te tako pruža građanima Republike Hrvatske uslugu u svrhu borbe protiv fenomena nestale djece.

Postoji i nacionalni registar nestale djece www.nestaladjeca.hr koji neprestano izmjenjuje informacije o trenutno nestaloj djeci, kao i aplikacija “Nestali na dlanu” čija je svrha brže i efikasnije prijavljivanje nestanka djeteta, kao i lakše prijavljivanje podataka o nestalom djetetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.