Novi Zeland uništava miševe na zabačenom otoku

Zaštitari prirode na Novom Zelandu pokrenuli su projekt uništavanja 200.000 miševa na otočju Antipodi u Tihom oceanu kako bi zaštitili tamošnje rijetke životinjske vrste, objavili su u srijedu dužnosnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta invazivna životinja, koju su u 19. stoljeću donijeli lovci na tuljane, prijetnja je autohtonim pticama na glavnom otoku koji je na UNESCO-vom popisu svjetske baštine.

Tri helikoptera i specijalni brod angažirani su u operaciji izbacivanja više od 65 tona otrova protiv glodavaca po nenaseljenom otoku veličine 20 četvornih kilometara.

Uništavanjem miševa uklonit će se jedina “uvezena” invazivna vrsta i biosustav tog prirodnog rezervata vratiti u prirodno stanje, kažu stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na otoku žive rijetke vrste morskih ptica, poput albatrosa i nekoliko vrsta kopnenih ptica koje se ne mogu naći nigdje drugdje na svijetu, kao što je antipodski papagaj.

Projekt je popularno nazvan “miš od milijun dolara”, prema kampanji pokrenutoj 2012. za skupljanje milijun novozelandskih dolara na koliko se procijenjuju troškovi operacije.

Skupina nenaseljenih i negostoljubivih vulkanskih otoka udaljena je 760 kilometara od Južnog otoka i teritorijalno pripada Novom Zelandu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.