Savjeti – Kako uštedjeti na grijanju zimi

hep toplana grijanje
Foto: fah

Zima je pokazala zube i svi smo ovih dana bili primorani pojačati grijanje te trošiti više plina ili struje. Budući da zbog visokih mjesečnih režija tijekom zime, mnoge obitelji imaju financijskih problema , nije naodmet iskoristiti nekoliko trikova štednje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na to koji tip grijanja imate, neki osnovni trikovi uvijek pomažu. Treba stvoriti određene navike i odraditi ih, a kada se to sve zajedno akumulira na manjim računima, imat ćete pravu motivaciju da nastavite. Zatvarajte vrata između grijanih i negrijanih soba, grijte sobe na maksimalno 21 Celzijev stupanj, isključite grijanje preko noći ili kada niste kod kuće – samo su neki od savjeta koje vam donosimo kako sniziti troškove i uštedjeti energiju zimi.

  1. Nemojte stalno paliti i gasiti grijanje

Uštedjeti možete na način da održavate grijanje konstantno na nižoj temperaturi, umjesto da ga neprestano palite i gasite. To je zbog toga što bojler troši mnogo energije da bi se zagrijao do visoke temperature nakon što se ohladio, a zatim se energija uzalud potroši kada se bojler pregrije pa se ponovno mora hladiti.

2. Ne blokirajte toplinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blokiranje radijatora predmetima kao što su kauč ili radni stol, nije energetski učinkovito. Toplina se apsorbira u premet koji stoji ispred te taj predmet zadržava svu toplinu, a soba ostaje puno hladnija.

3. Izolirajte

Toplina se podiže, stoga izolacijom svog potkrovlja zadržavate toplinu unutar doma, pritom štedeći preko 1000 kn godišnje. Izolacijom šupljeg zida također će značajno smanjiti račune za grijanje. Također toplina najlakše iz kuće izlazi kroz prozore i vrata. Na štokove i okvire prozora možete staviti zaštitne trake da bolje prianjaju uz vrata i prozore. Pod vrata i ispod prozora stavite deku ili sličnu zaštitu ako osjećate da propuštaju ili puše zrak kroz njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Nemojte sušiti odjeću na radijatorima

Ako grijete, nemojte trošiti više energije stavljajući mokro rublje u sušilicu. Iznenadit ćete se koliko se brzo odjeća suši viseći na stalku za sušenje u toploj sobi – i vaša će roba biti puno manje zgužvana nego da se sušila u stroju. No nemojte sušiti odjeću na samim radijatorima, jer će vaš bojler morati raditi više i koristiti više energije.

5. Otvorite vrata pećnice nakon kuhanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad završite s kuhanjem, otvorite vrata pećnice i omogućite da toplina izađe kako bi zagrijala kuću umjesto da samo uzalud potrošite toplinu koristeći napu da ju usiše i ispuše van.

6. Toplije se odjenite kada ste kod kuće

Jeste li znali da možete uštedjeti oko 600 kuna godišnje smanjujući termostat za samo jedan stupanj. Zato umjesto da pojačavate grijanje i hodate po kući u kratkoj majici, obucite vestu, smanjite malo grijanje i na taj način uštedite.

7. Počastite se vunenim zimskim prekrivačem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prekrivanje popluna raskošnim prekrivačem ne čini samo vašu sobu ljepšom, već će značajno promijeniti hladne zimske noći, što znači da možete smanjiti temperaturu grijanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.