Hrvatska prva u svijetu po broju transplantacija – uskoro možda i transplantacija pluća

Foto: Thinkstock

Hrvatska je s 40 donora organa na milijun stanovnika svjetski prvak u presađivanju organa, prva po broju transplantacija jetre i bubrega, a druga po presađivanju srca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U večerašnjoj HRT-ovoj emisiji Temi dana gostovao je dr. Stipislav Jadrijević iz Kliničke bolnice Merkur, liječnik koji je u timu za transplatacije od njegova osnivanja 1998. godine. “Stvarno smo najbolji. Od prvog dana postojao je entuzijazam, a ovakvim uspjesima doprinijelo je i to što je država navrijeme prepoznala važnost transplantacija”, rekao je dr. Jadrijević.

Iznio je podatke da je u 2015. obavljeno 213 transplantacija bubrega, 141 jetra, 37 srca, 8 gušterača. “Nakon toliko iskustva postigli smo da nam je prosjek trajanja transplatacije jetre dva i pol sata”, istaknuo je dr. Jadrijević.

Mirela Pandžić iz Hrvatske udruge transplant izrazila je zadovoljstvo što je naš transplatacijski program doveden na razinu da zapravo nema lista čekanja. Prenijela je neka svoja iskustva jer je jedna od onih kojima je presađeno srce. “Kad su srce i jetra u pitanju čovjek nema alternativu … kad se dogodi transplantacija dobijete novi zamah, nova krila, presložite prioritete, relativizirate bedastoće, nastojite biti korisni”, kaže Mirela Pandžić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prim. dr. Branislav Kocman, predsjednik Hrvatskog društva za transplantacijsku medicinu rekao je kako nema objektivnog razloga da se u Hrvatskoj ne obavljaju transplatacije pluća. “Godišnje bi ih imali oko 20, pacijenti ne bi putovali u Beč na operacije”, istaknuo je Kocman.

S njim se složio i dr. Jadrijević te dodao da transplantacija pluća koliko god komplicirana bila, nije zahtjevnija od presađivanja jetre. “Osnovali smo transplantacijsko društvo i pokrenuli smo inicijativu u nadi da ćemo uskoro vidjeti simultanu transplantaciju pluća i srca”, istaknuo je Jadrijević.

Na pitanje obavljaju li transplantacije debelog i tankog crijeva, rekao je da su to rijetki zahvati, ali i veoma skupi. U SAD-u im je cijena oko dva milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.