Nastavlja se rast HIV infekcija u Europi

Broj zaraženih HIV-om raste u Europi i središnjoj Aziji, a brojni slučajevi kasno se otkrivaju pa su potrebne snažnije mjere za ranu prevenciju, objavile su u četvrtak dvije europske zdravstvene agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle je godine registrirano 136.000 novozaraženih, što je 80 posto više nego u 2004., priopćili su Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) u Stockholmu i europski ured Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Kopenhagenu.

U 28 država članica EU-a te Norveškoj, Islandu i Lihtenštajnu (EU/EEA) zabilježeno je 28.000 novih slučajeva, dok ih je u Rusiji otkriveno 80.000, kažu agencije.

“Naši podaci jasno govore da najrizičnije populacije nisu učinkovito pokrivene, osobito muškarci koji imaju spolne odnose s muškarcima”, rekao je direktor ECDC-a Marc Sprenger.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci pokazuju da su u bloku država EU/EEA 42 posto novozaraženih homoseksualci. U usporedbi s 2004., broj inficiranih HIV-om porastao je 33 posto.

“Zbog toga bi prevencija i kontrola HIV-a među gay populacijom trebala biti kamen temeljac nacionalnih programa borbe protiv HIV-a diljem Europe”, dodao je Sprenger.

Kasna dijagnoza HIV-a ostaje veliki problem, upozorila je regionalna direktorica WHO-a za Europu Zsuzsanna Jakab.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U istočnoj Europi, na koju se odnosi 77 posto novih slučajeva, dvije trećine među narkomanima otkrivene su kasno”, rekla je.

“To znači da će dalje prenositi bolest, da je njihovo liječenje skuplje i da će vjerojatno umrijeti”, istaknula je Jakab.

Agencije pozivaju da se ulože veći napori u savjetovanja i lakši pristup testiranju najriskantnijih skupina kako bi se osigurali ranija dijagnoza i liječenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski ured UN-a pokriva 53 europske zemlje, a podaci za Uzbekistan i Turkmenistan nisu bili dostupni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.