Obilježavanje Svjetskog dana autizma: Najvažniji problem dijagnostika

Foto: fah

Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima oko 12.000 osoba s autizmom, a najvažniji problem s kojim se susreću i roditelji i djeca je dijagnostika, istaknuto je u povodu desetog Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, koji se uz geslo “Rušimo zajedno barijere autizma – izgradimo pristupačno društvo” u petak obilježava na Trgu bana Jelačića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poruka “Rušimo zajedno barijere autizma – izgradimo pristupačno društvo” odražava izazove i teme s kojima se Udruga za autizam – Zagreb bavi zadnjih 20 godina te izazove u životu osoba s poremećajima iz spektra autizma.

Traže pet timova u četiri grada

“Najvažnija problematika s kojom se susreću roditelji i djeca, a još nije riješena, jest dijagnostika. Čekamo da nas Vlada uvaži i podrži te otvori pet dijagnostičkih multidisciplinarnih timova u četiri grada i u skorijoj budućnosti realizira sustavno rješavanje rane intervencije i podrške roditeljima”, istaknula je predsjednica Saveza udruga za autizam Hrvatske Lidija Penko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijagnoza autizma se, kaže, teško daje zbog čega su bitni multidisciplinarni timovi. Radi se o timu od mnoštva liječničkih struka koji obrađuje dijete, pregleda ga i u kratkom vremenu može roditelju reći što se događa, na kojem je stupnju dijete i koja je razina podrške potrebna za dalje korake.

Uz dijagnostiku, Penko kao krucijalne ističe ranu intervenciju i rješavanje problema nedovoljno stambenih zajednica. Nedostaju, istaknula je, vrtići, škole i cijeli sustav koji je neophodan da bi se cjeloživotno podržalo osobe s autizmom i njihove obitelji.

“Želimo kostur sustavne skrbi – četiri samostalna regionalna centra za autizam. Osijek, Rijeku, Split i Zagreb imamo relativno, ali to treba osamostaliti”, poručila je Penko dodavši da je za cijeloživotne potrebe osoba s autizmom najvažnija podrška tri ministarstva – obrazovanja, socijalne skrbi i zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na 100 novorođene djece rađa se jedno sa spektrom autizma

Penko je navela da se na 100 novorođene djece jedno rađa sa spektrom autizma, no taj se broj povećava. U registru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo je 2000 prijavljenih, no po prevalenciji i ostalim pokazateljima – udrugama, podacima roditelja i škola, ima ih puno više tako da je brojka od 12.000 osoba s autizmom sasvim realna.

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, koji je u zrak pustio plave balone s natpisom “Autizam 12000“, s procijenjenim brojem osoba s autizmom u Hrvatskoj, najavio je da će krajem ljeta, u zadnjem tjednu kolovoza početi radovi na izgradnji centra za autizam u Oporovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djeca, mladi i odrasle osobe s poremećajima iz autističnog spektra na Trgu bana Jelačića slažu veliku puzzlu s temom ovogodišnjeg Dana svjesnosti o autizmu. Na promotivnom štandu Udruge za autizam – Zagreb posjetitelji se mogu upoznati s postignućima udruge, projektima, korisnicima i članovima.

U suradnji s M.R.T.N. Medijom i Kinom Europa, udruga 3. travnja organizira humanitarno prikazivanje filma “Život kao crtić“ u Kinu Europa. Riječ je o dugometražnom dokumentarnom filmu Rogera Rossa Williamsa o dječaku s poremećajima iz spektra autizma koji s okolinom komunicira kroz ponavljanje dijelova omiljenih mu animiranih filmova.

Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 2. travnja Svjetskim danom svjesnosti o autizmu kako bi skrenula pozornost na potrebu poboljšanja kvalitete života osoba s autističnim poremećajima, da bi mogle živjeti ispunjen i smislen život kao sastavni dio društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.