Proširene vena se mogu riješiti i uz nekoliko neinvazivnih tretmana automatskog djelovanja nakon kojih nema potrebe za oporavkom

Thinkstock

Uzroci proširenih vena prije svega su genetski, no pojavljuju se i pogoršavaju tijekom duljeg stajanja ili sjedenja, u trudnoći, zbog nošenja visokih potpetica i uske odjeće, pri uzimanju kontracepcijskih tableta, kod udaraca i trauma, te debljine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oštećenjem zalizaka vena krv ne kola samo prema srcu nego se dio vraća u niži dio vene izazivajući njezino proširenje. To se pak manifestira u šest faza klinički podijeljenih. Od težine i umora u nogama na kraju dana, žarenja i svrbeža iznutra, sve do noćnih grčeva i bolova. A ako imate problema s venama, znate da se situacija višestruko pogoršava tijekom ljeta.

U uznapredovalim fazama bolesti, kad bolovi uzmu maha, ne pomaže više ni podizanje nogu niti nošenje specijalnih čarapa. Tad pacijent zna da je vrijeme za liječenje, nakon što se napravi detaljni pregled color doplerom.

Nekoć se ovaj problem liječio isključivo operacijom pod općom anestezijom i tako da su se vene jednostavno podvezivale uz ušće, tj. spoj glavne vanjske vene s dubokim venama, nakon čega bi se jednostavne “iščupale”, što bi se odvijalo uz zatvaranje ušća. Problem te metode jest dugotrajni boravak u bolnici i oporavak, kao i ožiljci koji te eventualne komplikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2008. godine predsjednik Svjetskog udruženja vaskularnih kirurga John Bergen proglasio je tu klasičnu metodu zastarjelom, jer već dulje postoji nekoliko metoda liječenja proširenih vanjskih vena. Zajedničko im je to da se sve zasnivaju na nerezanju vena, već se one uklanjaju iznutra.

Jedna od metoda koje se najviše koriste u Europi je metoda UGFS – ultrazvučno navođeno uklanjanje vena pjenom, gdje se pod kontrolom ultrazvuka inicira pjena koja stisne venu, koja se onda kroz nekoliko mjeseci pretvori u vezivni tračak unutar tkiva, kojeg pacijent ne vidi ni osjeća. Ta vena je ionako bila bez funkcije, pa organizmu nimalo ne smeta što sada kroz nju ne prolazi krv.

Nakon ovog tretmana noge nisu opterećene i neće se ponovno javiti vene, a osoba odmah može nastaviti sa svakodnevnim obavezama bez potrebe za oporavkom, jer je djelovanje automatsko. Pjena odmah stišće žilu, pa tako odmah nestaju i simptomi bolesti, jedino na estetsko poboljšanje treba malo pričekati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druge neinvazivne metode liječenja su laserska sklerozacija i radiofrekventna ablacija. Kod njih se uz pomoć katetera krvne žile uklanjaju toplinom ili radiofrekventnom energijom. No problem je što katater ne može doći do malih bočnih žila, nego se moraju prerezati.

Koji kod tretman odabrali, zapamtite da osobe s proširenim venama moraju naći odgovarajući način liječenja. Jer u suprotnome se izlažu većem riziku duboke venske tromboze, plućne embolije, krvarenju iz varikoziteta i ranama na nozi. A sva od ponuđenih scenarija, složit ćete se, najbolje bi ipak bilo izbjeći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.