Sezonske namirnice najbolja su obrana našeg zdravlja, evo što jesti u proljeće

Svima nam je poznato da je najbolji i najsigurniji način izbjegavanja voća i povrća iz sumnjivih izvora (uvoza, plastenika, GMO-a), tako da uvijek kupujete i konzumirate sezonske namirnice, odnosno ono povrće i voće koje u kraju u kojem se nalazite sazrijeva u određeno vrijeme godine. Dakako, to nije garancija da će svo takvo povrće biti doista najzdravije (osim ako nije iz provjerenog ili vašeg uzgoja), ali će smanjiti mogućnost da se hranite bezukusnim, te možda čak i opasnim namirnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sezonska hrana je prirodno bogata upravo onim hranjivim tvarima koje nas štite od karakterističnih bolesti tih razdoblja. Stoga nam praćenje ciklusa rasta i dozrijevanja u prirodi, te konzumiranja plodova koje nam priroda baš u to vrijeme nudi pomaže da održimo funkcije koje su u određeno godišnje doba fiziološki krhkije, ali i da sačuvamo sklad i harmoniju s prirodom i uživamo u tim plodovima.

Istraživanja podupiru prehranu prema godišnjim dobima

U studiji koju je 1997. godine provelo englesko Ministarstvo poljoprivrede pronađene su značajne razlike u nutritivnim sastojcima pasteriziranog mlijeka ljeti i zimi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijednosti joda bile su više u zimskim mjesecima, a beta-karotena ljeti. Istraživanje je pokazalo da su ove razlike u sastavu mlijeka nastale prvenstveno zbog razlike u prehrani krava.

S obzirom na to da su krave zimi jele hranu konzerviranu solju, a ljeti svježe biljke, i kravlje je mlijeko bilo nutritivno drugačije tijekom dviju sezona.

Isto tako, znanstvenici u Japanu dobili su slične rezultate pri ispitivanju hranjivih vrijednosti namirnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj vitamina C u špinatu razlikovao se ovisno o tomu je li bio ubran u ljeto ili u zimu.
– See more at: http://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/prednosti-sezonske-prehrane#sthash.gYrDJDHl.dpuf


Sezonsko voća i povrće koje biste trebali konzumirati u travnju i svibanju

Travanj: blitva, cvjetača, brokula, celer, cikla, crveni luk, endivija, zeleni grašak, kelj, kelj pupčar, koraba, kupus, matovilac, lovor, mrkva, paprika,peršin, crveni radič, zeleni radič, repa, rukola, šparoge, špinat, tikvice, zelena salata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svibanj: jagode, trešnje, blitva, cvjetača, bob, brokula, celer, cikla, crvena rotkvica, crveni luk, endivija, zeleni grašak, kelj, korabica, krumpir, kupus, matovilac, mrkva, lovor, paprika, peršin, crveni radič, zeleni radič, rajčica, rukola, šparoge, tikvice, zelena salata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.