Svjetska zdravstvena organizacija o tuberkulozi

Borba protiv tuberkuloze ostvarila je “veliki napredak” koji je omogućio spašavanje 37 milijuna života između 2000. i 2013. godine ali bitka protiv te bolesti nije dobivena, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 20 godina nakon što je objavio da je tuberkuloza “hitan problem svjetskog javnog zdravstva”, SZO ističe u godišnjem izvješću da je “ostvaren veliki napredak” zadnjih godina u svijetu, što se tiče novih slučajeva i smrtnih slučajeva povezanih s tom bolešću.

Turberkuloza ostaje druga najsmrtonosnija zarazna bolest u svijetu nakon AIDS-a.

Godine 2013. devet milijuna novih slučajeva tuberkuloze i 1,5 milijuna smrtnih slučajeva zabilježeno je nasuprot 1,6 milijuna smrtnih slučajeva povezanih s AIDS-om 2012.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojke za 2013. malo su više od onih iz 2012. (8,6 milijuna novih slučajeva i 1,2 milijuna smrtnih slučajeva) zato što su uzete u obzir prve detaljne brojke iz Nigerije, najnapućenije zemlje u Africi.

“S obzirom da se većina smrtnih slučajeva uzrokovanih tuberkulozom može izbjeći, broj žrtava još uvijek je neprihvatljivo visok”, otkriva SZO koji ističe potrebu “ubrzanja” napora kako bi se postigli ciljevi njegova plana “Stop tuberkulozi” za razdoblje od 2006.-2015.

SZO si je zadao cilj smanjenja za polovicu stope smrtnosti od tuberkuloze (broj smrtnih slučajeva na 100.000 stanovnika) i stope učestalosti bolesti (broj osoba koje boluju od te bolesti u datom trenutku na 100.000 osoba) prije 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krajem 2013. stopa smrtnosti “globalno” je pala za oko 45 posto od 1990., dok je stopa učestalosti pala za 41 posto, po izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.