Vlada želi izmijeniti kolektivni ugovor, ne želi plaćati dežurstva u bolnicama

Vlada je na današnjoj sjednici odlučila pokrenuti pregovore izmjenama Kolektivnog ugovora (KU) za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, uz obrazloženje da isplata dežurstava u bolnicama generira visoke troškove za zdravstveni sustav. Rebalansom proračuna Vlada je odlučila i za 170 milijuna kuna smanjiti troškove u zdravstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar zdravlja Rajko Ostojić rekao je da se pokretanje pregovora o KU predlaže prvenstveno zbog uređenja pitanja dežurstava.

Time bi se kolektivni pregovori obnovili svega tri mjeseca nakon što je KU potpisan s dva reprezentativna sindikata 2. prosinca prošle godine. KU su potpisali Sindikat zdravstva i socijalne skrbi i Sindikat medicinskih sestara, dok je Hrvatski liječnički sindikat, koji je prije toga organizirao dvomjesečni štrajk u bolnicama, odbio to učiniti, ponajviše zbog nezadovoljstva načinom obračuna dežurstava i pripravnosti.

U Vladinu obrazloženju prijedloga kaže se da je dežurstvo oblik rada kada radnik mora biti prisutan u zdravstvenoj ustanovi nakon redovitog radnog vremena ustanove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je dežurstvo određeno unutar redovnog mjesečnog fonda radnih sati, vrijeme provedeno u dežurstvu plaća se kao redovan rad, a vrijeme provedeno u dežurstvu iznad mjesečnog fonda radnih sati plaća se kao prekovremeni rad.

Takvim uređenjem instituta dežurstva generiraju se visoki troškovi za zdravstveni sustav, tvrdi Vlada, stoga treba u idućem kraćem razdoblju, do povećanja BDP-a, sredstva za isplatu rada u dežurstvu smanjiti na razinu da zdravstvene ustanove u okviru svojih limita mogu isplaćivati radnicima rad odrađen u tom obliku.

Zbog problema s plaćanjem dežurstava, ali i usklađivanja s praksom u EU, Ministarstvo zdravlja je od početka godine uvelo smjenski rad u bolnicama, što je izazvalo dosta nezadovoljstva među liječnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostojić je danas najavio da će tijekom idućeg tjedna biti donijeta odluka o smjenskom radu u bolnicama, čija primjena ima dobrih i loših primjera.

Odličan primjer je, kaže, bolnica u Lovranu gdje smjenski rad funkcionira tako da liječnici operiraju i subotom i nedjeljom. Pritom je, naglašava, ostvarena ušteda od 12 posto na plaćama.

Loše strane vidljive su u bolnicama u kojima nedostaje liječnika i drugog osoblja, dodao je ministar zdravlja. Na primjer u KBC-u Rijeka, gdje je zbog nedostatka liječnika dostupnost zdravstvene usluge značajno smanjena jer su liječnici otišli raditi u inozemstvo, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostojić je također najavio da će master plan bolnica biti predstavljen idućeg tjedna.

“Master plan kasni točno sedam dana jer su toliko kasnili konzultanti. Do petka će biti gotov i sljedećeg tjedna se vidimo na njegovoj javnoj prezentaciji”, rekao je Ostojić novinarima uoči sjednice Vlade.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.