Učenici 6. a razreda OŠ Dr. Ivan Merz u Zagrebu, njih 23, skupili su donacije za svakodnevni topli obrok za 23 učenika u najsiromašnijim zemljama svijeta! Marijini obroci su ih nagradili, pa su na satu razrednika pogledali filmo “Dijete 31”!
Volonterka Marijinih obroka je djeci objasnila na koji način Marijini obroci funkcioniraju i prikazala im film “Dijete 31”
Dvadeset i troje djece 6. a razreda doniralo je godišnju školarinu/hranarinu za 23 djece u Africi preko Marijinih obroka.
Inače, još jedna učenica škole, Mirela Mišić osvojila je 2. nagradu Marijin obroka za božićnu čestitku. Na inicijativu vjeroučiteljice prof. Lane Špiljak Fruk djeca su svoje likovne radove slala na natječaj.
Osnovna škola Dr. Ivan Merz iz Zagreba ima dva školska sajma unutar školske godine na kojima djeca prodaju svoje rukotvorine. Božićni sajam se održava u školi gdje djeca ispred razreda postave klupe sa svojim radovima. Dan škole (10. svibnja) obilježava se na Zrinjevcu. Svake godine je druga tema – ove godine tema je bila zemlje svijeta.
U skladu s temom su glazbene točke i djeca smišljaju što će napraviti i prodavati. Svaki razred ima svoj štand, a od zarađenog novca, manji razredi (od prvog do četvrtog) obično kupuju nešto što im je potrebno za razred, ovisno o prikupljenim sredstvima (tv, lopte i sl.). Viši razredi se češće odlučuju za odlazak u kino ili na izlet.
6. a razred sa svojim razrednicom prof. Ivom Marinković zarađeni novac odlučilio je pokloniti u humanitarne svrhe.
Što su Marijini obroci?
Vizija je Marijinih obroka da svako dijete prima jedan dnevni obrok na svom mjestu obrazovanja.
Cilj je Magnusa MacFarlane-Barrowa, osnivača Marijinih obroka, da se prikupljanjem sredstava omogući djeci najsiromašnijih država svijeta osnovni preduvijeti za kvalitetno obrazovanje, koje će im pomoći izaći iz začaranog kruga siromaštva. Naime, osiguravanje jednog dnevnog obroka na mjestu obrazovanja omogućuje gladnoj djeci lakše praćenje nastave i savladavanje gradiva, ali potiče i roditelje da šalju djecu u školu umjesto da im pomažu u rada jer znaju da im u školi djeca neće biti gladna.
Nastanak Marijinih obroka
Poticaj za nastanak Marijinih obroka bile su riječi malavijskog dječaka Edwarda upućene Magnusu, koji je tada 2002. godine na čelu Scottish International Reliefa pružao pomoć ljudima Malavija, države koju je potresala kriza i pustošla glad. Edward je na Magnusovo pitanje koje su mu nade i planovi u životu odgovorio: „Želio bih imati dovoljno hrane za jesti i moći jednoga dana ići u školu.“
Na tim su rječima nastali Marijini obroci, koje je od 2002. godine dobivalo 200 djece godišnje u Malaviju da bi se do 2011. godine Marijinim obrocima hranilo 500 000 djece godišenje, a danas Marijine obroke prima 1 101 206 djece godišnje.
Marijini obroci danas
Marijini obroci danas hrane djecu Malavija, Indije, Haitija, Ekvadora, Liberije, Tajlanda i drugih siromašnih država, osobito u Africi. Sa 120 kuna Marijini obroci hrane jedno dijete cijelu godinu, a 93% od svih priloga ide direktno za gladnu djecu. Najvećim djelom u Marijinim obrocima rade volonteri, a samu dostavljenu hranu u školama pripremaju i poslužuju roditelji djece i članovi lokalne zajednice. Magnusov je cilj da projekt Marijinih obroka u svakoj školi vodi pojedinačno svaka lokalna zajednica jer je upravo njihova odgovornost, želja i briga da im djeca ne budu gladna najveća, zbog toga Marijini obroci izvrsno funkcioniraju.
Više o Marijnim obrocima: www.marysmeals.hr
Tekst se nastavlja ispod oglasa