Ako imate malu djecu velika je vjerojatnost kako ste se i vi susreli s neugodnošću da vaš nestašni nasljednik proguta predmet koji nije smio, poput djelića igračke, gumba i sl. Nasreću, u najvećem broju slučajeva priroda učini svoje i dotični premet obično izađe na drugu stranu kroz koji dan. No, ponekad zna doći i do komplikacija, a time i do potrebe za invazivnim metodama liječenja, što ionako uplašene roditelje zna baciti na rub očaja, piše znanost.geek.hr
Kako bi doskočili navedenom problemu, znanstvenici s MIT-a razvili su minijaturnog robota koji je u stanju ući u stomak te potom pronaći i izvući strano tijelo iz organizma. Budući da je robot sličan smotuljku papira koji se po ulasku tijelo odmotava, nazvan je i origami robotom.
Kako bi ga se moglo neometano progutati, robot je smješten u kapsulu napravljenu od leda, koja se po ulasku u stomak otopi, pa je robot spreman za rad. Navedenim je moguće upravljati na daljinu, a i sam je u stanju gibati se unutar probavnog sustava, oslanjajući se na trenje i raspored vlastite težine.
Osim toga, većina materijala od kojih je robot napravljen su biorazgradivi. Štoviše, Shuguang Li, jedan kao od znanstvenika uključenih u projekt, otkrio je kako je na ideju izgradnju biorazgradivog robota došao tijekom posjeta kineskoj tržnici, gdje je opazio svinjska crijeva u koja se pune kobasice, a kao odličan primjer biorazgradivog materijala, koji je potom i iskorišten pri izradi origami robota.
Iako je riječ o projektu koji je zasada u početnoj fazi, znanstvenici se nadaju kako bi maleni robot mogao imati i širu primjenu od vađenja predmeta zalutalih u probavni sustav, već su uvjereni kako bi ga mogli prilagoditi i za šivanje unutarnjih rana te dostavljanje lijekova duboko u tijelo. Štoviše, jedan od ciljeva je napraviti robota potpuno autonomnim, neovisnim od eksternih upravljačkih mehanizama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/znanost.geek.h
Photo: snimka zaslona
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.