Bivši predsjednik SAD-a Bill Clinton izjavio je kako bi sloboda interneta mogla biti ugrožena zbog američkog prepuštanja globalne kontrole nad internetom, prenosi BBC.
Rekao je da je cilj mnogih vlada koje žele biti uključene u nadgledanje interneta utišati glasove neslaganja.
Clinton se očitovao o ovome pitanju za vrijeme debate koja se održala pod pokroviteljstvom njegove humanitarne zaklade Clinton Global Initiative.
Prema njegovim riječima, SAD je dobro obavljao svoju funkciju kontroliranja interneta te doprinio slobodi i otvorenosti interneta prema svima.
Sloboda govora
Clinton kaže da je jasno da su nedavna saznanja o nadzoru koji je vršila američka Agencija za nacionalnu sigurnost potaknula zahtjeve da SAD prepusti globalnu kontrolu nad internetom.
Međutim, kako dodaje, SAD-u je na čast što je kroz dugi vremenski period održavao internet „slobodnim i otvorenim“, te mjestom na kojem ljudi mogu otvoreno kritizirati zakonodavce i vodstvo država.
„Internet je procvjetao u slobodi,“ izjavio je Clinton.
“Mnogima od onih koji su htjeli oduzeti SAD-u ovu funkciju jedini je cilj ugušiti slobodu interneta, ograničiti je i zaštiti same sebe, umjesto da daju moć narodu,“ rekao je.
Sredinom ožujka američka je vlada objavila svoju namjeru da prepusti kontrolu nad internetom globalnoj zajednici zainteresiranih skupina i organizacija.
U aktivnostima i odlukama te zajednice imat će riječ i ICANN – američka organizacija za koordinaciju domenskog sustava osnovana 1998. godine.
„Razumijem zašto bismo u teoriji htjeli da ovu funkciju obavlja globalna zajednica. Podržavam to,“ rekao je Clinton.
„Međutim, znam da su mnoge od ovih takozvanih zainteresiranih skupina i organizacija zapravo vlade, koje žele utišati ljude i ograničiti pristup internetu.“
S Clintonom se slaže i Jimmy Wales, predsjednik zaklade Wikimedia. Izrazio je kako je „zabrinut“ za slobodu interneta ako SAD prepusti kontrolu. Ističe da je aktivni član ICANN-a, te redovito prisustvuje raspravama na kojima se govori o tome kako učiniti internet osjetljivijim za „lokalnu kulturu“.
Međutim, tvrdi da je osjetljivost često paravan za cenzuru, te da bi američko prepuštanje ovlasti moglo otežati obračun s onima koji žele manipulirati informacijama na lokalnoj razini, prenosi BBC.