Obilježavanje 9. siječnja koji vlasti Republike Srpske smatraju danom utemeljenja tog entiteta ponovno je izazvalo prijepore između najviših entitetskih dužnosnika srpske i bošnjačke nacionalnosti.
Entitetski predsjednik Milorad Dodik kazao je u četvrtak u Banjoj Luci kako je RS “sinonim slobode za srpski narod” dodajući kako je uz to i “dobro mjesto za život drugih” pa bi je stoga trebalo nastaviti jačati.
“RS je svojim postojanjem pokazala da nije slučajan hir ili dašak vjetra nanesen raspadom bivše Jugoslavije već trajno opredjeljenje ljudi koji žive na tom prostoru”, kazao je Dodik tijekom polaganja vijenaca na spomenik poginulim pripadnicima vojske bosanskih Srba.
U RS-u već više od dvadeset godina obilježavaju 9. siječnja koji je nakon rata označen kao “dan republike”.
Tog datuma 1992. dio zastupnika Srba iz skupštine tadašnje Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine proglasio je “republiku srpskog naroda u BiH” što je bio uvod u pokušaj otcjepljenja dijela teritorija BiH te u rat koji je nakon toga uslijedio.
Kasnije tijekom 1992. vlasti na Palama proglasile su Republiku Srpsku a ona je kao entitet unutar BiH priznata 1995.
Potpredsjednik RS Ramiz Salkić koji je na tu dužnost izabran u listopadu prošle godine u povodu obilježavanja 9. siječnja u četvrtak je pak podsjetio kako je Venecijanska komisija Vijeća Europe još 2013. zauzela stajalište i proslijedila ga Ustavnom sudu BiH da ovakav “dan republike” predstavlja diskriminaciju nesrpskog stanovništva u RS-u.
“Bošnjacima 9. siječnja izaziva nelagodu i gnušanje, jer slavi politiku Radovana Karadžića i Ratka Mladića, odgovornih za najveće zločine nad Bošnjacima u povijesti ovoga naroda”, izjavio je Salkić pozvavši da se odustane od obilježavanja tog datuma.
Salkić je upozorio kako je na teritoriju RS u četiri godine rata nastalo više masovnih grobnica nego što ih je nastalo u cijelome svijetu u tom razdoblju a u konačnici je počinjen genocid u Srebrenici.
“Službena politika još uvijek nije osudila genocid – naprotiv, ona ga niječe svakim danom a javnost u RS-u je uvjerena da nisu postojali srpski zločini i da se protiv njihovih časnika, vojnika i političara vodi svjetska zavjera”, izjavio je Salkić upozoravajući kako se ne može očekivati da takva politika i takav entitet kod Bošnjaka dobiju poštovanje i uvažavanje.
“Mogu se očekivati samo gnušanje i bol”, poručio je Salkić.
Rekao je da entitetske vlasti i danas provode diskriminaciju nesrpskog stanovništva.
Tekst se nastavlja ispod oglasa