Danas je toliko raširen nepravilan rad štitnjače, da sigurno poznajete barem jednu osobu koja se muči s tim problemom.
Naime, ova žlijezda smještena u vratu utječe na brojne tjelesne funkcije, jer je njezin “posao” da stvara hormone – koje nadzire hipofiza – odgovorne za normalan razvoj i rad središnjeg živčanog sustava. Oni su također važni za održavanje tjelesne temperature i održavanje normalne aktivnosti centra za disanje, kontrolu potrošnje energije i potrošnje kisika. Uz to, oni utječu i na povećanje kontraktilnosti srčanog mišića i ubrzanje rada srca, a pojačavaju pokretljivost crijeva, te utječu na pregradnju kosti, homeostazu šećera i masnoća u krvi. Dakle, vrlo su zaposleni i aktivni u raznim dijelovima tijela.
No ako ne rade kako bi trebali, može doći do dva stanja: hipotireoze – smanjenog stvaranja, izlučivanja i djelovanja hormona štitnjače, te onoga u kojem rade “previše” – hipertireoze.
Hipotireoza se javlja češće u starijoj dobi i “napada” 10 posto žena i šest posto muškaraca. Hipertireoza posebno pak pogađa žene između 20 i 50 godina.
Neki od simptoma koji ukazuju na nepravilan rad štitnjače su sljedeći:
Iscrpljeni ste (vrlo često je konstantni umor povezan s hipotireozom)
Osjećate se loše i bezvoljno (tuga, depresija i bezvoljnost isto ukazuju na hipotireozu)
Aksioznost i nervoza (ukazuju na hipertireozu)
Promjene u apetitu ili osjetu okusa (ako ste stalno gladni, jedete, a ne debljate se moguće je da vas muči hipertireoza)
Problemi s koncentracijom i pamćenjem (ove tegobe može uzrokovati i višak i manjak hormona štitnjače)
Gubitak libida (manjak hormona štitnjače može uz to utjecati i debljanje, manjak energije i različite bolove u tijelu, što sve zajedno može uzrokovati smanjeni libido)
Ubrzan rad srca (ukazuje na hipertireozu)
Imate izrazito suhu kožu (ako vas uz to i zateže, te je promijenjenog izgleda, velika je šansa da ukazuje hipotireozu)
Imate problema s probavom (ovisno o tome radi li se o prekomjernoj ili premaloj proizvodnji hormona štitnjače, može vas mučiti proljev ili zatvor)
Promjene u menstrualnom ciklusu (opet, ovisno o razini hormona, možete imati češće, dulje i oblinije cikluse ili rjeđe, kraće i laganije)