Site icon narod.hr

Započeo 13. međunarodni simpozij Gospodarenje otpadom 2014.

Vodeći hrvatski i europski stručnjaci započeli su danas s razmjenom iskustava i prezentacijom znanstveno-istraživačkih radova u sklopu dvodnevnog međunarodnog simpozija Gospodarenje otpadom 2014. koji se 13. put održava u Zagrebu. Ovaj eminentni stručni skup, otvoren je u Gradskoj skupštini Grada Zagreba u nazočnosti zamjenice gradonačelnika Sandre Švaljek, predsjednika Gradske skupštine Darinka Kosora, ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića te brojnih pripadnika znanstvene zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nema nikakve sumnje da je gospodarenje otpadom već dugi niz godina važna tema, ali približavanjem rokova koje je Hrvatska preuzela u okviru pregovora za članstvo u Europskoj uniji, gospodarenje otpadom postaje posebno aktualno”, kazala je zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Sandra Švaljek. Švaljek je dodala i da Zagreb, kao najveće gospodarsko i urbano središte u Hrvatskoj, ima posebno važnu ulogu u rješavanju ovog problema, pogotovo kad se uzme u obzir da se čak 20 posto ukupnih količina otpada proizvodi u Zagrebu.

“U novom promijenjenom okviru suočeni smo s ambicioznim ciljevima Europske unije usmjerenima na maksimalno očuvanje korisnih sastojaka otpada i primjenu hijerarhije gospodarenja otpada kako bismo u povijest poslali sadašnja odlagališta neobrađenog komunalnog otpada”, naglasila je. Švaljek je izrazila nadu da će zaključci s ovog skupa poslužiti kao putokaz i preporuka za mijenjanje dosadašnjeg vatrogasnog pristupa rješavanju problema s otpadom i pronalaženje rješenja, koja će nadići dnevne političke razmirice i prijepore te omogućiti sustavan i dugoročan pristup.

Uspješan rad sudionicima Simpozija poželjeli su i član Upravnog odbora Međunarodne organizacije za gospodarenje otpadom Aleksej Atudorei, dekan Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Josip Mesec, predsjednik Znanstvenog vijeća za zaštitu prirode Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Franjo Tomić, predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Darinko Kosor, te ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović, koji je podsjetio da briga o okolišu kreće od pojedinca. Ministar je naglasio važnost odvajanja otpada, uvođenja cirkularne ekonomije, ali i edukacije stanovništva, uz poziv znanstvenicima da pomognu pri implementaciji svih sustava koji mogu pomoći smanjenju krajnje količine otpada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na današnjem simpoziju okupili smo više od 60 znanstvenika i stručnjaka ne samo iz Hrvatske, već i Europske unije i regije te više od 150 sudionika”, rekla je predsjednica Organizacijskog odbora Simpozija i direktorica Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom Jasna Tucak Zorić.

Navela je i ambiciozne ciljeve skupa, objasnivši da sudionici žele biti dio rješenja, svjesni svih problema u uvođenju cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u Hrvatskoj i šire: “Želimo definirati što kvalitetniju podlogu za donošenje odluka u pojedinim segmentima gospodarenja otpadom, na razini države, regionalne i lokalne samouprave i gospodarskih subjekata, zatim razmotriti mogućnosti za materijalnu i energetsku uporabu otpada, sagledati gospodarsku dimenziju gospodarenja otpadom i potaknuti bolju suradnju znanosti i gospodarstva te ukazati na važnost komunikacije – informiranja i edukacije te dijaloga u gospodarenju otpadom”.

Organizatori Simpozija su Grad Zagreb, Zagrebački centar za gospodarenje otpadom, Hrvatska udruga za gospodarenje otpadom (HUGO), Međunarodna organizacija za kruti otpad (ISWA), Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Razred za prirodne znanosti, a pokrovitelji Predsjednik Republike Hrvatske, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Agencija za zaštitu okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version