Iako je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) dosad službeno zaprimio tek jedanaest slučajeva zaraze ospicama, na temelju epidemioloških istraživanja te dojava iz bolnica, ordinacija primarne zaštite te dijagnostičkih laboratorija, u Zavodu procjenjuju da je dosad od te zarazne bolesti oboljelo pedesetak osoba, većinom iz Zagreba i okolice.
Hrvatska je nekoliko posljednjih godina bilježila tek pokoji slučaj zaraze ospicama, do koje je dolazilo izvan granica Hrvatske, no nakon dugo godina prvo grupiranje oboljelih zabilježeno je u prosincu 2014. gdoine, kada je bilo nekoliko slučajeva unosa ospica iz Njemačke, Bosne i Hercegovine i Srbije.
Nakon toga došlo je do širenja infekcije među necijepljenim članovima obitelji te daljnjeg širenja bolesti, pa u Hrvatskoj trenutno vlada epidemija ospica manjih razmjera, ističu u HZJZ-u.
Ospice su vrlo zarazna virusna bolest koja započinje povišenom tjelesnom temperaturom, konjuktivitisom te karakterističnim kašljem, a zatim dolazi do pojave osipa, najčešće iza ušiju, na čelu, licu, vratu, prsima te nerijetko na dlanovima i stopalima. Osip izbija 48 sati i traje 4 do 5 dana, nakon čega se koža peruta.
Za stanovništvo je od ključne važnosti održanje visoke procijepljenosti jer se time najuspješnije sprečava njezina bolesti.
U sprečavanju širenja infekcije važno je pravovremeno otkrivanje oboljelih, njihova izolacija te identificiranje i obrada osoba koje su bile u kontaktu s oboljelima kako bi se neimunima ponudila zaštitu nakon izlaganja virusu, tzv. postekspozicijska profilaks.
“Osobama koje primijete simptome, a nisu preboljele ospice niti su protiv njih cijepljene preporučujemo da se što prije jave svom liječniku da bi se pravovremeno dijagnosticirala bolest, izolirao bolesnik i počelo s obradom njegovih kontakata”, pozivaju iz HZJZ-a.
Također podsjećaju liječnike, koji zbog dobre procijepljenosti stanovništva godinama nisu imali bolesnike s ospicama, da kod pacijenata s temperaturom i osipom uzmu u obzir i mogućnost zaraze ospicama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa