Božićna zvijezda jedan je od omiljenih blagdanskih ukrasa u mnogim domovima, no zahtijeva posebnu njegu.
Biljka je to specifičnih jarko crvenih listova na vrhu, sa šiljatim krajevima, koja često krasi blagdanske stolove.
Božićna zvijezda, Euphorbia pulcherrima ili Poinsettia, kao nezaobilazan ukras u Božićno vrijeme, može se kupiti u tegli kao mali grm od 30-ak centimetara visine.
Želimo li da Božićna zvijezda ‘preživi’ cijelu godinu potrebno je najprije pri kupnji iste odabrati onu koja izgleda svježe, koja je gustog grma, bez žutih ili smežuranih listova.
Treba ju postepeno unositi u kuću, a ne ju najednom iz hladnoće prebaciti u toplu prostoriju (na primjer možete ju ostaviti u hodniku nekoliko sati da se ‘privikne’ na toplinu), također je važno da ju ne držite pored izvora topline.
Božićnu zvijezdu postavite u prostoriju u kojoj temperatura ne prelazi 25 °C i nije manja od 12 °C. Ova biljka ne podnosi suh zrak koji često dolazi od radijatora i ostalih grijalica u prostoriji. Dobro je postaviti ovlaživače zraka u sobu i svakodnevno prskati zeleni dio biljke. Neka biljka bude postavljena na svjetlom mjestu ali ne stavljajte je na prozor, svjetlo treba biti umjereno. Zalijevanje neka bude s vodom koja nije previše hladna već sobne temperature.
Zalijevajte je odozdo tako da biljka uzima vodu iz ‘tanjurića’ u kojem stoji teglica. Pazite da ne pretjerate s vodom i da biljka nije previše natopljena. Dolaskom toplijih dana biljki obično otpadnu listovi, a tada je vrijeme i za obrezivanje želite li biljku sačuvati za sljedeći Božić. Stabljike odrežite na pola, da budu visoke nekih 15 cm. Tako obrezanu ostavite u prostoriji na oko 15 °C dva mjeseca. Biljku u to vrijeme nije potrebno zalijevati kao inače, neka zemlja bude suha. U svibnju se biljka može presaditi i obilno zalijevati kako bi opet mogla procvjetati.
Kod rezanja biljke pripazite da ne dođete u kontakt sa sokom iz biljke koji je otrovan.
Božićna zvijezda potječe iz Srednje Amerike
Božićna zvijezda kao sukulentna i fotoperiodična biljka zahtijeva karakterističnu i dugotrajnu njegu, idealna temperatura je od 12 do 25 °C, a optimalna temperatura za vrijeme cvatnje je između 15 – 18 °C. Potrebna je velika vlažnost zraka, stoga je valja prskati svaki dan, pazeći pritom da brakteje i cvjetovi ostanu ne poprskani, odnosno prska se samo zeleni dio biljke, a da bi procvala, zahtjeva najmanje 12 do 14 sati tame svake večeri. Najbolje uspijeva dovoljno udaljena od izvora topline. Osjetljiva je na hladnu vodu, naročito izravno iz vodovoda.
Do 1950., ta se biljka nije mogla držati u kući – čim bi došla na suhi zrak, svi bi listovi popadali. Godine 1950., Paul Ecke iz Kalifornije razvio je vrstu koja može podnijeti sobne uvjete i niže temperature. Imao je godinama monopol, jer nije otkrio tajnu, dok jedan sveučilišni profesor 1990-ih nije otkrio fenomen i objavio svima.
Simbolizira betlehemsku zvijezdu
Počela se povezivati sa Božićem već u 16. stoljeću. Prema legendi postojala je djevojčica zvana Pepita ili Maria, a koja je bila jako siromašna i nije mogla ništa darovati za proslavu Isusovog rođenja. Djevojčicu je anđeo nadahnuo da pronađe korov na cesti i donese ga ispred oltara u crkvi. Tada su iz korova niknuli crveni listovi i nastao je cvijet kakav vidimo danas. Od 17. stoljeća franjevci iz Meksika ovu su biljku koristili za ukrašavanje božićnih proslava. Biljka simbolizira betlehemsku zvijezdu dok njena crvena boja podsjeća na krvavu žrtvu koju je Isus podnio na križu za sve ljude. Koliko je samo popularna ova biljka govori i podatak da ima svoj nacionalni dan u SAD-u, a obilježava se 12. prosinca.