Site icon narod.hr

Deset savjeta za vrtlare početnike

vrt

Foto: Unsplash

Novi ste u vrtlarstvu? Pregledajte naš popis savjeta za početak, sjetvu, sadnju i stvaranje staništa za divlje životinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrtlarstvo je zabavno i isplativo. Što može biti ljepše nego jesti hranu koju ste sami uzgojili ili večerati na terasi okruženi mirisnim biljkama koje ste njegovali? Može se činiti  teško znati kada i kako započeti vrt, ali mi smo tu da vas vodimo kroz proces, piše gardnenersworld.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregledajte deset savjeta za početnike u vrtu u nastavku.

1. Upoznajte svoj vrt

Prije nego što počnete, dobro je upoznati svoj vrt. Provjerite činjenice – je li okrenut prema jugu ili sjeveru? Znajući gdje sunce udara o tlo, pomoći će vam da odlučite što će gdje rasti. Također je vrijedno znati koju vrstu tla imate. Pogledajte što raste – kamelije i magnolije će vam reći da je tlo kiselo, dok nedostatak njih ukazuje na alkalnije tlo. Provođenje testa tla dodatno će vam pomoći da upoznate svoje tlo, a time i biljke koje možete uzgajati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Njega orhideja – najvažnije upute i trikovi

> Vodič za sve proljetne radove u vrtu: Evo što vam je činiti u ovo doba godine

2. Planirajte svoj vrt

Sjedenje i planiranje vašeg vrta odlična je polazna točka. Na ovaj način možete odlučiti što ćete gdje uzgajati, umjesto da se zanesete u vrtnom centru i završite s gomilom biljaka koje ne izgledaju dobro zajedno i možda ne odgovaraju vašim uvjetima uzgoja. Planiranje će vam također omogućiti mudro korištenje boja i strukture, što će vam pomoći da stvorite vrt koji izgleda sjajno tijekom cijele godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Naučite kako saditi

Pravilna sadnja vaših biljaka osigurat će da dobro rastu i dugo žive. Pobrinite se da odvojite vrijeme za plijevljenje i pripremu tla prije sadnje te dodajte malč ili gnojivo gdje je potrebno. Ako niste sigurni kako nešto posaditi, potražite upute na internetu umjesto da se samo nadate najboljem. Preduboko zasađena stabla nikada neće uspjeti, a ona preplitko posađena brzo će se sušiti, što će dovesti do konačne smrti biljke.

4. Redovito hranite i zalijevajte biljke

Znati kada i kako zalijevati biljke je razlika između toga da žive i umiru. Općenito je pravilo, zalijevajte korijen, a ne lišće, jer korijenje upija vodu. Natapanje korijena svaki tjedan bolje je nego svaki dan malo zalijevati. Hranjenje je također važno – općenito biste trebali voditi računa o hranjenju svakih dva tjedna tijekom vegetacijske sezone (to je proljeće i ljeto), iako ćete morati hraniti više ako rastete u kontejnerima.

5. Počnite s malim

Prilikom pokretanja nove gredice, može biti primamljivo posaditi što veću površinu. Mnogo je raditi malo po malo. Možete jednostavno prekriti područja koja ne želite obrađivati ​​kartonom ili crnom plastikom, kako biste zaustavili rast korova, dok radite na drugom području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Pazite na štetnike

Većina vrtnih štetnika ne nanosi veliku štetu biljkama i može se ostaviti na miru – postoji mnogo prirodnih grabežljivaca koji će ih držati pod kontrolom. Međutim, ponekad populacije štetnika mogu postati zaraza i morate djelovati. Pazite na sve veći broj štetnika kao što su lisne uši i puževi, uklonite ih da vaše biljke budu sigurne i to će vas poštedjeti stresa.

7. Iskoristite kompost

Kompostiranje kuhinjskog i vrtnog otpada dobro je za okoliš, divlje životinje, vaš novčanik i vaš vrt. Pustite da se otpad razgrađuje godinu dana, a zatim ga upotrijebite kao malč oko biljaka u vašem vrtu.

8. Nemojte se bojati orezati

Obrezivanje biljaka može se činiti zastrašujućim poslom, ali ako naučite kako ga pravilno obaviti, bit ćete nagrađeni biljkama koje dobro izgledaju, dobro rastu, a vjerojatno će i bolje cvjetati i ploditi. Ključ uspješnog obrezivanja je znati kada treba orezati i slijediti upute o tome kako napraviti rezove i oblikovati biljku.

9. Budite pažljivi prema divljim životinjama

Mnogi od onih koji su novi u vrtlarstvu vide divlje životinje kao neprijatelja – kukci i njihove ličinke uništavaju biljke, ptice jedu naše voće, a miševi grickaju naše sjemenke graška i graha. Ali divlje životinje mogu biti korisne i u vrtu. Ptice jedu razne vrtne štetočine, uključujući puževe, lisne uši i gusjenice. Pčele oprašuju naše prehrambene usjeve. Vrt ne bi bio ni upola tako ugodan bez divljih životinja – od žaba krastača, do ježeva, pčela, leptira i ptica. Stvaranje staništa za njih i učenje dijeljenja svog vrta s njima ključ je za uživanje u svom prostoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Uživajte u svom vrtu

Ne zaboravite uživati u svom vrtu. Pobrinite se da odvojite vrijeme za sjedenje i uživanje u plodovima svog rada. Napravite prostor u kojem možete sjediti i čitati ili jesti s prijateljima i obitelji. Ukrasne biljke posadite tako da u njima možete uživati i gledajući s prozora i objesite hranilice za ptice kako biste mogli promatrati njihove ludorije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version