Roditelji djece koja pohađaju zagrebačke privatne vrtiće zahtijevaju od Grada Zagreba jednake subvencije za smještaj djeteta. Onako kao što je to riješeno u gradskim vrtićima. Naime, prema Programu javnih potreba u ranom i predškolskom odgoju Grada Zagreba za 2025., Grad Zagreb za dijete upisano u gradski vrtić mjesečno izdvaja 546.89 eura. No, za dijete koje pohađa privatni ili vjerski vrtić daje upola manje (278.72 eura). Razlika će u ovoj godini tako biti 268,17 eura mjesečno po djetetu.
Statistika je jasna
Planirani broj upisane djece u gradske vrtiće u 2025. godini je 32.390. Planirani trošak iz Gradskog proračuna za gradske vrtiće je 212.563.400,00 eura. Iznos prosječnog mjesečnog izdvajanja po upisanom djetetu je 546,89 eura.
U privatnim i vjerskim vrtićima slika je znatno drukčija.
U 2025. godini u ove je odgojno-obrazovne ustanove planiran upis 4.443 djece. Ukupni planirani trošak iz proračuna za roditelje/skrbnike i djecu iznosi 14.860.000,00 eura. Prosječno izdvajanje po djetetu u ovim ustanovama je 278,72 eura.
>Goluža o neupisanoj djeci: Grad Zagreb obmanjuje javnost i štela statistiku
Roditelji pokrenuli peticiju
Grad Zagreb subvencije dodjeljuje prema imovinskom cenzusu. Udruga privatnih vrtića traži da te subvencije budu jednake. I za gradske, i za privatne, i za vjerske vrtiće.
Roditelji djece upisane u privatne i vjerske vrtiće pokrenuli su u veljači ove godine peticiju za izjednačavanje subvencija za svu djecu Zagreba, bez obzira na to koji vrtić pohađaju. Smatraju da su njihova djeca diskriminirana u odnosu na onu koja pohađaju gradske vrtiće.
Peticija o jednakom subvencioniranju djece skupila je gotovo 4.000 potpisa.
>Lovrić: Na tisuće obitelji ne zna gdje će sa svojom djecom – to je šokantno i neoprostivo
Grad Zagreb želi utjecati na cijene privatnih vrtića
Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Tomaševića Danijela Dolenec izjavila je početkom ožujka za Index da Grad Zagreb želi utjecati na formiranje cijene privatnih vrtića. Prozvala je privatne vrtiće jer ne daju Gradu “nikakvu kontrolu nad time koliko roditelji na kraju plaćaju privatni vrtić”.
“Da bismo doista govorili o jednakom tretmanu, to bi značilo da Grad Zagreb ima utjecaj na to koliko će roditelji plaćati vrtić, a na to privatni vrtići nisu spremni”, izjavila je Dolenec.
>Dolenec ponovno iznosi netočne brojke: Skoro 4 tisuće djece ostalo je bez vrtića
Pravobraniteljica i Udruga reagirali, Grad šutio
Pravobraniteljica za djecu u travnju 2024. godine zatražila je ujednačavanje prakse za jednako subvencioniranje cijene vrtića za svu djecu, neovisno o tome tko je njegov osnivač. Udruga privatnih vrtića obratila se Gradu Zagrebu 29. studenoga 2024. s prijedlogom da se djecu u privatnim vrtićima od 1. siječnja 2025. sufinancira u ukupnom iznosu od prosječno 546,89 EUR po djetetu mjesečno. Odnosno, da Grad izjednači izdvajanje iz proračuna za svu djecu, neovisno o vrtiću kojega pohađaju.
Zamolba je ponovljena 18. prosinca 2024. te po treći puta 27. siječnja 2025. Odgovora nije bilo. Pravobraniteljica za djecu se na zamolbu Udruge privatnih vrtića ponovno obratila gradonačelniku 10. veljače 2025. sa zahtjevom da osigura jednake uvjete za svu djecu u Zagrebu.
Na jednaka prava djece, bez obzira koji vrtić pohađaju, pozvala je ovih dana i zamjenica pravobraniteljice Tatjana Holjevac.
“Svi građani bi trebali imati jednako pravo te bi sukladno tome jedinice lokalne samouprave trebale osigurati jednakost u pravu na predškolski odgoj svakom djetetu, naglasila je Holjevac za HRT.
Udruga privatnih vrtića iznijela podatke
Iz Udruge privatnih vrtića za Narod.hr potvrdili su da je prosječna cijena smještaja u vrtiću u Gradu Zagrebu 600 eura.
“Pritom treba istaknuti da je cijena gradskog zagrebačkog vrtića u ovom trenutku također 600 eura, ali Grad godinama zadržava cijenu za roditelje između 20 i 80 eura, dok razliku snosi Gradski proračun. Kako, međutim, dvostruko manje sufinancira djecu u privatnim i vjerskim vrtićima, tamo plaćaju između 250 pa sve do 550 eura“, ističu.
Iz Udruge napominju da roditelji, koji su pokrenuli peticiju u Facebook grupi Zagrebački vrtići-iskustva, “traže izjednačavanje sufinanciranja, jer su kao građani Zagreba diskriminirani oni i njihova djeca”.
Iz Udruge privatnih vrtića potvrdili su nam i da su iz Grada Zagreba pozvani na sastanak koji će se održati sutra u jutarnjim satima.
Ostaje za vidjeti hoće li Grad (konačno) izraziti spremnost i izjednačiti prava svih mališana u Zagrebu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.