Site icon narod.hr

Kako pomoći djeci da se vrate u staro normalno? Stručnjakinja o izazovima za školarce i roditelje

Online nastava

Foto: Thinkstock

Potres, maske, distanaca sve to predstavlja velike izazove za školarce. Kako ih prevladati objasnila je psihologinja iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Ella Selak Bagarić s kojom je za Novu TV razgovarala Matea Ćorić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povratak u staro normalno nije samo potrebno djeci, već i roditeljima. Posljednje istraživanje je pokazalo da svaki četvrti roditelj pokazuje znakove depresivnosti. Istraživanje je provedeno na gotovo 700 roditelja, uglavnom majkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaki četvrti roditelj ima depresivne simptome, svaki treći anksiozne, više od 40 posto roditelja svakodnevno osjeća stres. Kada smo ih pitali – 80 posto ih ima razne brige, uglavnom financijske, ali i one vezane uz sve ono što se događalo vezano uz školovanjem djece. Jako teško je bilo pomiriti roditeljske uloge sa svim drugim ulogama koje imamo” – objasnila je psihologinja.

I roditelji, a i djeca sretni su što je počela nova školska godina i što nema virtualne nastave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Djeca su izgubila rutinu, kontakt sa vršnjacima, to su prve stvari koje nabrajaju kada ih pitamo čemu se najviše vesele su vršnjaci.” – dodaje.

Istraživanje je pokazalo i da je roditeljima bilo jako teško biti podrška djeci u učenju i pisanju zadaće. “Mame i tate, kada bi pričali s nama psiholozima, govorili su da se osjećaju više kao učitelji i učiteljice, a manje kao majke i očevi” – izjavila je Selak Bagarić.

“Divno je da su djeca u školama, da startaju pozitivnu i da uče, da zadržimo razigranost. Da i roditelji vode računa o tome da im treba i nježnosti, brige i igre, da vrijeme nije strukturirano” – komentirala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodno su, otkriva, proveli istraživanje nad više od 22.000 djece. “Pokazuju simptome anksioznosti i depresivnosti, ali i PTSP, najviše zbog potresa i gubitaka” – navodi.

Djeca su zbog pandemije izgubila rutinu i kontakt, a to je vrlo važno u njihovom razvoju i potrebno je da bi normalno funkcionirali.

“O potresima se treba otvoreno razgovarati. A djeci pomoći da zadrže rutinu. To uvijek pomaže.” – prenosi Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version