U nedjelju 29. 5. održana je na zagrebačkom Bundeku utrka “Trčimo za Dijete 31” za Marijine obroke. Za Marijine obroke trčalo se i 28. 5. na humanitarnoj utrci “Trčimo za obrok više” na splitskoj Rivi.
U glavnoj utrci u Zagrebu sudjelovalo je šezdesetak odraslih trkača te u dječjoj utrci dvadesetak djece koji su, unatoč lošem vremenu, trčali za školske obroke gladne djece u najsiromašnijim zemljama svijeta, ovaj put za školsku kuhinju “Zagreb, Hrvatska” sagrađenoj i otvorenoj u Beninu zahvaljujući dobroti brojnih podupiratelja iz Zagreba, izvijestili su organizatori.
Dobroj atmosferi doprinijeli su svojim glazbenim talentom Kim Verson i Jure Brkljača te voditeljica Karmela Vukov Colić uz tehničku podršku DiDi Sounda.
Nacionalna koordinatorica Marjinih obroka Hrvatske Antonija Došlić zahvalila je brojnim volonterima i sponzorima, SRC Bundek, Ledo, Studenac, Optika Visual, Zaks zlatarna, igraonica Amazinga, OOPG Mlađan, Julius Meinl , Grawe, tiskara Spectar Solution i ZAMP, koji su svojim darovima omogućili održavanje osme utrke za Marijine obroke u Zagrebu. Naglasila je daje prosječno samo 132 kune dovoljno da bi jedno gladno dijete primalo svoj obrok cijele školske godine na mjestu svoga obrazovanja.
Najstariji trkač na utrci osamdesetosmogodišnji Juraj Keglević poručio je: “Trudim se živjeti zdravo i dobro, a volim trčati za djecu Marijinih obroka kojima taj obrok daje nadu i omogućuje im bolju budućnost.”
Najmlađi sudionik utrke bio je jednomjesečni Gabrijel Maleš koji od svojih roditelja od malih nogu uči kako volontirati za Marijine obroke.
Utrka u Splitu
Za Marijine obroke trčalo se i 28. 5. na humanitarnoj utrci “Trčimo za obrok više” na splitskoj Rivi uz voditelja Peru Eranovića, glazbene izvedbe klape Neverinke te izvrsne koreograije plesnih skupina. Zahvaljujući dobročiniteljima iz Splita, svakodnevno svoje obroke primaju djeca u dvije školske kuhinje u Liberiji koje nose naziv “Pax, Split” i “Split, Hrvatska”.
Za programe prehrane možete donirati na račun Marijinih obroka u Zagrebačkoj banci IBAN: HR7923600001102102666, SWIFT: ZABAHR2X .
Marijini obroci svakodnevno osiguravaju obroke za 2.279.941 dijete u najsiromašnijim zajednicama svijeta.
Više o cijelom projektu i djelovanju Marijinih obroka možete saznati na web-stranici te na društvenim mrežama Facebook i Instagram.
Što su Marijini obroci?
⦁ Marijini obroci jednostavna su ideja koja djeluje. Organizacija osigurava jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja da bi privukla kronično siromašnu djecu u učionice, gdje dobivaju obrazovanje koje će im u budućnosti biti izlaz iz siromaštva.
⦁ Marijini obroci omogućavaju svakodnevne obroke djeci u okviru školskih programa prehrane u 20 zemalja: Indija, Kenija, Liberija, Malavi, Južni Sudan, Tajland, Uganda, Zambija, Etiopija, Sirija, Libanon, Benin, Mijanmar, Ekvador, Haiti, Rumunjska, Madagaskar, Zimbabve, Niger i Jemen.
⦁ Marijini obroci u suradnji s lokalnim zajednicama i dugogodišnjim partnerima nastoje uspostaviti programe prehrane u školama, tamo gdje je to moguće i u skladu s lokalnim sigurnosnim mjerama, istovremeno nastavljajući s raspodjelom hrane roditeljima u onim zajednicama gdje su škole još uvijek zatvorene.
⦁ Prosječan trošak prehrane jednog djeteta Marijinim obrocima tijekom cijele školske godine iznosi 132 kune.
⦁ Marijini obroci obvezuju se potrošiti najmanje 93 % od svake donacije izravno za programe prehrane. To je moguće zato što većinu posla u organizaciji obavlja vojska predanih volontera – uključujući njih više od 80.000 samo u Malaviju.
⦁ U svim zemljama gdje se provodi program prehrane Marijinim obrocima upravljaju lokalne zajednice. Gdje god je to moguće, obroci se pripremaju s prehrambenim sastojcima koji se uzgajaju i kupuju lokalno. Time se podupiru obitelji i jača lokalno gospodarstvo.
⦁ Marijini obroci nastali su 2002. godine kada je Magnus MacFarlane-Barrow, tijekom razdoblja gladi, posjetio Malavi i upoznao majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njezina najstarijeg sina Edwarda koji su mu životni snovi, on je odgovorio jednostavno: „Želim imati dovoljno hrane za jesti i jednog dana ići u školu.“
⦁ Marijini obroci Hrvatska od 2009. godine do danas, zahvaljujući dobroti podupiratelja iz Hrvatske, imaju otvorene 23 školske kuhinje – u Malaviju 4, Liberiji 7, Beninu 5, Zambiji 6 i Ekvadoru 1.
⦁ U 2021. godini Marijini obroci Hrvatske nahranili su 60 000 gladne djece u školama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa