Site icon narod.hr

Stručnjaci: Nova umjetna inteligencija predstavlja već danas jasnu opasnost

Foto: fah

Očekuje se da će umjetna inteligencija postati presudna u događajima jer će omogućiti sofisticiranije kibernetičke i fizičke napade na pojedince, skupine i institucije, upozorili su u srijedu stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svijet će vjerojatno biti suočen s rapidnim rastom kibernetičkog kriminala i korištenjem dronova u sljedećem desetljeću uz “strmoglavo korištenje internetskih botova” u upravljanju svime od izbora do novinskih tema i društvenih mreža, navode stručnjaci u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

26 stručnjaka sa sveučilišta Cambridge i Oxford, think-tankova, tvrtki za kibernetičku sigurnost i skupina za digitalna prava pozvalo je vlade i korporacije da “odgovore na jasnu i sadašnju prijetnju povezanu s bezbrojnim aplikacijama umjetne inteligencije”.

“Umjetna će inteligencija promijeniti rizik za građane, organizacije i države”, kaže jedan od autora Miles Brundage, znanstvenik s Oxforda i upozorava da će zločinci moći koristiti strojeve za sve od hakiranja ili ‘phishinga’ do nadziranja, profiliranja i represije uz kršenje prava privatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brundage upozorava da sustavi koji se oslanjaju na umjetnu inteligenciju često značajno nadmašuju ljudske sposobnosti.

“Zabrinjavajuće je ali i neophodno uzeti u obzir implikacije nadljudskog hakiranja, praćenja, uvjeravanja i fizičke identifikacije kao i mogućnosti umjetne inteligencije koje su ispod razine ljudskih mogućnosti no unatoč tomu njima se mnogo fleksibilnije upravlja nego ljudskim radom,” kaže on.

Stručnjaci upozoravaju kako očekuju “inovativne kibernetičke napade” u kojima će se koristiti alati poput automatiziranog hakiranja, slaganja govora i ciljanih e-mailova na temelju osobnih informacija dostupnih na društvenim mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Isto tako bujanje dronova i kibernetičko-fizičkih sustava omogućit će napadačima da koriste ili prerade takve sustave za zločinačke aktivnosti poput pretvaranja komercijanlih dronova u oružje koje napada osobe ili za zauzimanje ključne infrastrukture radi iznude”, kažu oni.

Sve više autonomnih sustava oružja u sukobima prati rizik “gubitka smislenog ljudskog nadzora” a detaljne političke analize, ciljana propaganda i lažne video snimke “predstavljaju moćne alate za manipuliranje javnog mnijenja u razmjerima koji se prije nisu mogli ni zamisliti”.

“Sposobnost agregiranja, analiziranja i djelovanja na informacije za građane korištenjem umjetne inteligencije može imati takve razmjere koji će omogućiti nove razine nadzora, povrede privatnosti i prijetit će radikalnim prelijevanjem moći između pojedinaca, korporacije i država”, navodi izvješće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version