U Gradu Zagrebu bez mjesta u vrtiću ostalo je 2700 prijavljene djece, u Splitu nije upisano 556-ero djece, a u Rijeci njih 411.
Vaše dijete nije primljeno u vrtić! I ove godine doživjele su to tisuće roditelja diljem zemlje. I ne, nije to scenarij koji se dogodio samo nezaposlenim roditeljima nego i obiteljima u kojima rade oba roditelja, iako bi se u vrtić, posebno u državi s kritičnom demografskom slikom, trebalo moći upisati svako dijete, javlja RTL:
Zašto to u Hrvatskoj već godinama nije tako pa su roditelji primorani i za vrtić tražiti “vezu”?
Odbijenica za mjesto u vrtiću i velike brige za ovog tatu, kao i sve ostale roditelje koji dijele isti problem.
Bojan Pilipović, Zagreb: “Mjesta u vrtićima je premalo, kao i odgojitelja. Pedagoški standard se ne poštuje i vrtićke grupe su prenatrpane”.
Katarina Turković Gulin, predsjednica Udruge Sidro: “U dobi od godine do dvije možemo upisati 12 djece. Ja ću tu stati i dati primjer. U jednom vrtiću u Krapinsko-zagorskoj županiji imamo upisano 36 djece, većina nehodaća i ima pelene. Sa njima u jednoj smjeni radi jedna osoba. ta djeca borave 10 sati u prostoriji koja ima 42 kvadrata”.
Odgojiteljica s 20 godina iskustva rada u vrtiću kaže u takvim uvjetima svima je teško, a sve to utječe na kvalitetu rada i boravka djece u vrtiću.
Instant rješenja nema
Iva Iskra Lekić, odgojateljica u vrtiću: “Grupe su nam pune, prema državnom pedagoškom standardu imamo veći broj djece u skupinama, najčešće dvoje troje više, ali nekad je to i više. Tu se opet vraćamo na onu problematiku koja nas muči već godinama da smo postali čuvalište, a ne odgojno obrazovna skupina što bi trebali biti”.
U Hrvatskoj nedostaje oko 3000 odgojitelja, a za svu djece mjesta u vrtiću nema.
U Gradu Zagrebu bez mjesta u vrtiću ostalo je 2 700 prijavljene djece, u Splitu nije upisano 556ero djece, a u Rijeci njih 411. To su prvi rezultati upisa, konačne brojke bit će poznate nakon što se obrade sve žalbe roditelja.
Problemi se gomilaju godinama. Pitanje kako istovremeno osigurati dovoljno mjesta u vrtićima i bolje uvjete rada za odgojitelje.
“Najmanje 13 godina, a mogli bismo reći i 30 ništa se ne ulaže u predškolski odgoj i obrazovanje. Kapaciteta smještajnih nema, potrebno ih je stvoriti, a ne možete ih stvoriti preko noći. Nemoguće je smanjiti broj u skupinama. No što je prvo što možemo učiniti je pomoći ljudima koji tamo rade da se mogu nositi s tim brojem djece i zaposliti veći broj ljudi”, rekla je Gulin.
Instant rješenja nema, svoje prijedloge su dali i od nadležnih traže strategiju rješavanja problema. Poručuju – svako dijete zaslužuje jednako siguran, dostupan i kvalitetan vrtić.