Site icon narod.hr

Treća nedjelja došašća posvećena je Caritasu; evo kako možete sudjelovati

Foto: Caritas

Nedjelja Caritasa odlukom se hrvatskih biskupa već više godina obilježava na Treću nedjelju došašća. To je prigoda da vjernici postanu svjesni i vlastitog zajedništva kao župne, biskupijske i nacionalne Crkve, te da iskažu konkretnu pomoć onima kojima je pomoć potrebna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Caritas je humanitarna crkvena organizacija koja brine za najpotrebnije. Caritas na latinski znači ljubav, ili preciznije ”djelotvorna ljubav”. Kroz razne akcije i načine djelovanja okuplja volontere i prikuplja pomoć (novčanu i humanitarnu) za najsiromašnije, za one koji su pogođeni ratom, elementarnim nepogodama i drugim situacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Uključite se u akciju Caritasa Dubrovačke biskupije;Dodaj u košaricu

Nedjelja Caritasa

Nedjelja Caritasa odlukom se hrvatskih biskupa već više godina obilježava na Treću nedjelju došašća. To je prigoda da postanemo svjesni i vlastitog zajedništva kao župne, biskupijske i nacionalne Crkve, te da iskažemo konkretnu pomoć onima koji žive u siromaštvu. Milostinja toga dana namijenjena je njima, a uz nju se prikupljaju novčani i drugi prilozi. Posebno oni koji su rezultat višednevnog odricanja i skupljanja novca u Caritasovim kutijicama ili kuvertama, a koje se također običavaju darovati u nedjeljnu milostinju.

Na takav se način svojim prilogom uključuju mnogi vjernici u iskazivanje kršćanske ljubavi. Posebno je vrijedno istaknuti doprinos župnih karitativnih skupina koje redovito tjednima i mjesecima prije pripremaju božićne ukrase, kolače i druge prigodne darove. Njih na Nedjelju Caritasa nude na prodaju i prikupljeni novac upućuju na adresu Caritasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Uz njih, vrijedno je i podsjetiti na sve one koji u samozataji čine konkretna dobra djela tijekom cijele godine. Time nas prisjećaju velikodušnosti udovice koja je u hramsku riznicu ubacila dva novčića, sve što je imala, i potiču nas da i mi idemo tim putom”, kažu u Caritasu.

Ove godine, 17. prosinca, uz slogan ”Blagovjesnici siromasima” (Iz 61, 1) u svim župama Hrvatske biskupske konferencije će se prikupljati darovi vjernika.  Prikupljat će se novčani darovi ili u naravi za župni, biskupijski i nacionalni Caritas. ”Skrbiti za ljude u potrebi dio je našeg svakodnevnog poslanja, stoga je svaki vaš način uključivanja i podupiranja rada Caritasa tijekom cijele godine dobrodošao”, piše na stranicama Caritasa.

Uključiti se možete:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uplatom na račun Hrvatskog Caritasa,
IBAN: HR05 23400091100080340 poziv na broj: 101
Za uplate iz inozemstva: SWIFT (BIC): PBZGHR2X
ili
On-line donacijom (klikni ovdje!)

Razvoj župnih Caritasa

Na području HBK ima oko 1300 župa od kojih većina ima organiziran rad župnih Caritasa. Neki djeluju tijekom cijele godine, a neki u uskrsnom ili božićnom vremenu. U njima su volonterski angažirani članovi župnih zajednica koji daruju svoje vrijeme, znanja i vještine u pomaganju potrebitih s područja svoje župe, uvijek u suradnji s župnikom.

Vjerujući daje svaka osoba stvorena na sliku Božju, te kao takva ima nepovredivo dostojanstvo, župni Caritas karitativno djelovanje vjernika utvrđuje sakramentalnim životom. Na poseban način u slavljenju euharistije, jer siromašni nisu problem: oni su izvor na kojem se moramo napajati u našem nastojanju da prihvaćamo bit evanđelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekti i programi Caritasa

1. Hrvatski Caritas provodi program stipendiranja studenata diljem Hrvatske, a od 2022. godine i đaka iz višečlanih, jednoroditeljskih i dugotrajno nezaposlenih obitelji. Stipendije se isplaćuju u mjesečnom iznosu od 150,00 EUR, u deset mjesečnih obroka tijekom natječajne školske/akademske godine.

2. Pomoć stradalima na Bliskom istoku. Zbog zatvaranja granice stanovnici Pojasa Gaze ostali su bez struje, vode, goriva, hrane i lijekova. Patrijarsi crkava na Bliskom istoku pozivaju da se čim prije otvori humanitarni koridor te da se dobrotvornim organizacijama dopusti pružanje humanitarne pomoći.

3. Hrvatski Caritas pomaže i poziva na solidarnost sa stradalnicima u potresu u Petrinji, Sisku i okolnim naseljima i mjestima.

4. ”Program za 1000 radosti” koji je započet prije dvadeset i jednu godinu kao predbožićna akcija, prerastao je u cjelogodišnji program. S njim se nastoji u društvu razviti socijalnu osjetljivost, solidarnost i uzajamnost te ujedno prikupiti konkretnu pomoć za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj. One obitelji koje teško preživljavaju boreći se s bolesti, nezaposlenosti i siromaštvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Tradicionalno se 3. adventska nedjelja obilježava kao Nedjelja Caritasa. Tako će se i ove godine, 17. prosinca, uz slogan ”Blagovjesnici siromasima” u svim župama Hrvatske biskupske konferencije prikupljati darovi vjernika. Novčani darovi ili u naravi za župni, biskupijski i nacionalni Caritas.

Stambeno zbrinjavanje, ustanove za socijalnu skrb…

6. Stambeno zbrinjavanje za one koji su ostali bez doma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Caritasove ustanove za socijalnu skrb. Danas je mreža nad/biskupijskih Caritasa dio sustava socijalne skrbi za razne kategorije ljudi u potrebi. Za beskućnike, gladne koji su korisnici pučkih kuhinja, žrtve obiteljskog nasilja, domova za stare i nemoćne ili osoba s tjelesnim i/ili intelektualnim teškoćama i tako dalje.

8. Hrvatski Caritas, odlukom HBK, provodi akciju pod nazivom ”Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini”.  Njezina svrha je da se vjerničkoj i općoj javnosti u Republici Hrvatskoj osvijesti što nas sve s Crkvom i Hrvatima u Bosni i Hercegovini veže.

9. Afrika je ugrožena ratovima, gladi i klimatskim promjenama koje uzrokuju stradanja lokalnog stanovništva pri čemu su osobito ugroženi najranjiviji članovi društva – djeca, žene, starci, bolesnici. Stalni projekti pomoći u obrazovanju, za dostojno stanovanje, dostupnost vode, izgradnja naselja i osiguravanje barem osnovne medicinske skrbi odvija se preko hrvatskih misionara i mreže nacionalnih Caritasa.

>Hrvatski Caritas aktivno radi na Banovini: Do kraja godine trebao bi obnoviti 21 obiteljsku kuću

Caritas je u Hrvatskoj osnovao bl. Alojzije Stepinac

Caritas je za Zagrebačku nadbiskupiju osnovao zagrebački nadbiskup i kardinal bl. Alojzije Stepinac 1932. Taj su primjer s vremenom nasljedovale i druge biskupije, tako da se danas govori o djelovanju Caritasa na razini nacionalne Crkve, na razini biskupija i na razini župa.

Dana 15. listopada 1942. godine Središnji je odbor Caritasa Zagrebačke nadbiskupije uputio dopis svim biskupijama da i one osnuju svoje biskupijske Caritase. Time je Caritas započeo organizirano i obuhvatno dugogodišnje humanitarno djelovanje. Putem njega je mnogim ljudima u cijeloj Domovini iskazana kršćanska ljubav i konkretna pomoć. To se posebno odnosi na vrijeme Drugog svjetskog i Domovinskog rata. Posebice na Nedjelju Caritasa, ali i na uobičajeno svakodnevno djelovanje, piše Vjera i djela.

Progoni katolika i Caritasa

Dana 18. ožujka 2022. Sisačka biskupija izdala je priopćenje u kojem se navodi da je grad
Sisak dopisom od 14. ožujka zabranio Caritasu Sisačke biskupije prikupljanje humanitarne pomoći u gradskim školama. Sporna Caritasova korizmena akcija ”Srcem se najviše daje” bila je pokrenuta u suradnji sa školskim vjeroučiteljima, uz odobrenje ravnatelja škola.

Korizmena akcija ”Srcem se najviše daje” imala je cilj prikupiti namirnice za Pučku kuhinju Caritasa Sisačke biskupije. Nju su tijekom 2022. godine osim redovitih korisnika, pohodili i izbjegli Ukrajinci smješteni na sisačkom području. Ona svakodnevno priprema i dijeli 150 toplih obroka. Prijavu protiv Caritasa pokrenula je SDP-ova sisačka gradska vlast.

Zbog ovog je čina nezavisna saborska zastupnica Marijana Petir prijavila grad Sisak pučkoj pravobraniteljici zbog diskriminacije po osnovi vjere i obrazovanja. Uz očite neistine koje je iznijela sisačka gradonačelnica, njezina zabrana predstavlja diskriminatorno ponašanje prema humanitarnoj organizaciji. I to isključivo zato što je katolička, kao i zloupotrebu položaja isključivo na temelju ideološkog stava i netrpeljivosti prema djelovanju Crkve.

Da stvar bude još apsurdnija istovremeno je novinar Drago Pilsel prozvao Katoličku Crkvu u Hrvatskoj za nebrigu o ukrajinskim izbjeglicama. Izbjeglice su između ostalog, trebale biti korisnici pomoći koja bi se prikupila u sisačkim školama.

Akcije Caritasa Sisačke nadbiskupije

Caritas Sisačke biskupije omogućuje svakodnevne tople obroke za 150 korisnika u Caritasovoj pučkoj kuhinji u Sisku. Brinu se i za 2000 obitelji slabijeg socio-ekonomskog statusa. Također, sisački Caritas osnivač je i upravitelj Kuće svetog Vinka Pauskog u Oborovu. Tamo se djelatnici i volonteri Caritasa skrbe za 70 odraslih osoba s
intelektualnim i tjelesnim teškoćama.

Osim akcije ”Srcem se najviše daje”, Caritas Sisačke biskupije provodi i niz drugih humanitarnih akcija. Valja istaknuti tradicionalnu listopadsku humanitarnu akciju ”Plodovi srca i polja za jutra bolja”. Također i sudjelovanje u akciji ”Prijatelji s mora” u kojoj u suradnji s Caritasom Krčke biskupije osigurava ljetovanje za obitelji slabijeg socio-ekonomskog statusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version