Udruga Betlehem reagirala je na priopćenje Ženske mreže Hrvatske, koja traži zabranu Prozora života i sankcioniranje odgovornih. ”Smatramo potrebnim iznijeti naš stav, razjasniti svrhu ove inicijative te ukazati na njezinu važnost u zaštiti najranjivijih”, priopćili su iz udruge Betlehem.
”Udruga Betlehem Zagreb osnovana je s misijom pružanja podrške trudnicama, majkama i djeci u kriznim situacijama, s ciljem spašavanja života i osiguravanja dostojanstvenih uvjeta za svako dijete. Naša vizija je društvo u kojem nijedna žena ne ostaje sama u teškoj životnoj situaciji i u kojem svako dijete dobiva priliku za siguran početak života.
Prozor života pruža sigurno i anonimno mjesto gdje majke, suočene s neizdrživim okolnostima, mogu ostaviti svoje novorođenče, osiguravajući mu tako priliku za život. Ovaj koncept nije nov; u mnogim europskim zemljama, poput Švicarske, Belgije, Italije i Poljske, ovakva praksa postoji već godinama i pokazala se učinkovitom u sprječavanju tragičnih ishoda poput čedomorstva ili napuštanja djece na nesigurnim mjestima.
>Ženska mreža traži zabranu ”Prozora života” koji daje šansu neželjenim bebama
Smatramo neosnovanim tvrdnje da Prozor života “prisiljava žene na trudnoću i porod”, “izlaže ih nesigurnim uvjetima” ili “potkopava pristup zdravstvenoj i socijalnoj skrbi”. Ova inicijativa ne potiče niti promovira napuštanje djece, već isključivo pruža sigurno rješenje u krajnjoj nuždi – kada bi dijete inače moglo biti ostavljeno na nesigurnim lokacijama, izloženo zlostavljanju ili čak smrtnom ishodu. U europskim zemljama koje su regulirale ovu praksu, djeca ostavljena u Prozoru života odmah se zbrinjavaju u zdravstvenim ustanovama i uključuju u sustav socijalne skrbi.
>Pater Marko Glogović u Zagrebu otvorio ‘Prozor života’: ‘Smrt djeteta ne smije biti alternativa’
Betlehem: Prozor života nije precizno zakonom reguliran, a to ne znači da je nezakonit
Također, odbacujemo tvrdnju da je ova praksa “protuzakonita”. Iako trenutni zakonski okvir u Republici Hrvatskoj nije precizno regulirao Prozor života, to ne znači da je on nezakonit, već da postoji potreba za dodatnom zakonskom regulacijom, čemu smo u potpunosti otvoreni. Umjesto poziva na zabranu i sankcije, smatramo da je nužan dijalog koji će osigurati pravni okvir s ciljem zaštite djeteta i podrške majkama u kriznim situacijama.
Ova praksa postoji u brojnim europskim zemljama i pokazala se kao učinkovito rješenje u sprječavanju tragičnih posljedica napuštanja djece. U Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj, Belgiji, Italiji, Poljskoj i drugim državama Prozori života djeluju unutar jasno definiranih zakonskih okvira, koji omogućuju sigurno zbrinjavanje djece, uz istovremenu zaštitu prava i dostojanstva majki.
Njemačka, primjerice, već više od dva desetljeća ima sustav Babyklappe, koji omogućuje majkama da anonimno predaju dijete na skrb institucijama, nakon čega slijedi proces procjene i eventualnog posvojenja, uz strogu zaštitu prava djeteta. Austrija je regulirala praksu anonimnog poroda, koji ženama u teškim situacijama omogućuje medicinsku skrb tijekom poroda, nakon čega dijete može biti predano na skrb bez pravnih posljedica za majku.
Poziv na dijalog i zakonodavnu regulaciju
Svjesni smo da pravni okvir u Republici Hrvatskoj po pitanju Prozora života nije dovoljno definiran, no to ne smije biti prepreka spašavanju ljudskih života.
Ovdje se radi o životima koji ovise o brzom i odgovornom djelovanju, te bi odgađanje ili ignoriranje ove inicijative u ime pravne nesigurnosti moglo imati tragične posljedice. Zakonska regulacija svakako je potrebna, no prioritet mora biti zaštita života i pružanje sigurnosti onima koji su najranjiviji.
Umjesto zabrane, pozivamo nadležne institucije na dijalog kako bi se osigurao zakonski okvir koji bi omogućio sigurno i odgovorno funkcioniranje ove inicijative, u skladu s europskim praksama i najboljim interesom djeteta.
Udruga Betlehem Zagreb ostaje posvećena zaštiti života i pružanju pomoći najranjivijima u društvu. Umjesto polemika koje ne doprinose rješavanju problema, predlažemo konstruktivan dijalog usmjeren na zaštitu djece i podršku majkama koje su u kriznim situacijama prisiljene donositi teške odluke.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.