Nova češka vlada je na prvoj sjednici odbacila pakt o migracijama Europske unije i plan trgovanja emisijama ETS2, potencijalno izazivajući sukob s Bruxellesom.
> Nova češka vlada odbacit će EU pakt o migracijama i klimatski ETS2 sustav
Sukladno predizbornim obećanjima, stranka ANO premijera Andreja Babiša i njegovi desni partneri iz vladajuće koalicije, odmah su se fokusirali na migracije i sustav trgovanja emisijama ETS2.
Vlada tvrdi da će dopušteni pragovi ETS2 emisija, koji bi trebali stupiti na snagu 2028., dovesti do poskupljenja cijena energenata za češka domaćinstva i zaprijetiti konkurentnosti europske industrije.
– Nećemo dalje provoditi ovu EU direktivu, rekao je Babiš na konferenciji za medije, dodavši da će njegova vlada, koja je preuzela ured u ponedjeljak, tražiti saveznike u Uniji kako bi se plan ukinuo. Vijest prenosi HRT.
> Tko su Motoristi za sebe? Češka ‘antibiciklistička’ stranka upravo je ušla u parlament
Odbacivši dogovorene EU politike, Babiševa vlada riskira pokretanje postupka zbog kršenja pravila i mogući gubitak EU sredstava, kao i financijske penale.
Babiševa vlada također je pozvala na žešći stav po pitanju migracije u Češku, strožu politiku povratka migranata i stroža EU pravila o migraciji od dogovorenih.
Pakt o migraciji Europske unije, koji stupa na snagu u lipnju 2026., mijenja pravila postupanja prema ilegalnim migrantima. Uključuje mjere “solidarnosti” koje uključuju premještanje migranata u druge zemlje ili moguću financijsku i operativnu pomoć.
S obzirom na to da je prihvatila oko 400.000 ukrajinskih izbjeglica, Češka je od toga izuzeta za sljedeću godinu.
Češka i druge istočnoeuropske zemlje članice dugo odolijevaju pritisku Bruxellesa da prime migrante, od kojih se većina ionako želi smjestiti u bogatijim zapadnim EU članicama.
