Site icon narod.hr

EK predlaže novi sustav za deportacije ilegalnih migranata: Stroža pravila i povratnički centri

migranata

Foto: fah

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija (EK) predložila je danas uspostavu Zajedničkog europskog sustava vraćanja ilegalnih migranata. Novom uredbom predlaže se brži, jednostavniji i učinkovitiji postupaka vraćanja onih ilegalnih migranata kojima je odbijen zahtjev za azilom te uspostava povratničkih centara u trećim zemljama izvan teritorija EU-a.

Ova inicijativa Komisije proizlazi iz zapanjujuće statistike: 2023. više od 480 000 ljudi dobilo je naredbu da napusti EU, no samo jedan od pet je to i učinio​.

>Europski pakt o migracijama: Kako su glasali hrvatski zastupnici?

Novi pravni okvir za povratke predstavlja ključni dio za nadopunu Pakta o migraciji i azilu koji je usvojen prošle godine utvrđujući sveobuhvatan pristup migraciji. Najavila ga je još u listopadu 2024. predsjednica EK-a Ursula von der Leyen.

Nova pravila

Istinski europski sustav u obliku Uredbe sa zajedničkim postupcima za izdavanje odluka o vraćanju i Europskog naloga za vraćanje koji izdaju države članice. Uz trenutno 27 različitih sustava, to će ograničiti fragmentaciju na razini Unije.

Uzajamno priznavanje odluka o vraćanju omogućit će državi članici da prizna i izravno provede odluku o vraćanju koju je izdala druga država članica bez potrebe za pokretanjem novog postupka. Do 1. srpnja 2027., godinu dana nakon što Pakt o migracijama i azilu počne primjenjivati, Komisija će preispitati jesu li države članice uspostavile odgovarajuće mjere za učinkovitu obradu europskih naloga za vraćanje i usvojiti provedbenu odluku kojom će priznavanje i izvršenje odluke o vraćanju koju je izdala druga država članica učiniti obveznim.

>EP izglasao novi pakt o migracijama: Jedni ga smatraju opasnim, drugi povijesnim

Jasna pravila o prisilnom povratku, uz poticanje dobrovoljnog povratka: Prisilni povratci bit će obvezni kada osoba koja nezakonito boravi u EU-u ne surađuje, bježi u drugu državu članicu, ne napusti EU do zadanog roka za dobrovoljni odlazak ili predstavlja sigurnosni rizik. Ovakav pristup potiče dobrovoljni povratak unutar zadanih rokova za odlazak iz EU.

Jače obveze za povratnike u ravnoteži s jasnim zaštitnim mjerama: Izričite obveze suradnje s nacionalnim tijelima tijekom cijelog postupka povratka. Oni su dopunjeni jasnim posljedicama u slučaju nesuradnje kao što su smanjenje ili odbijanje naknada ili oduzimanje putnih isprava. Istodobno će se ojačati poticaji za suradnju, uključujući potporu dobrovoljnom povratku.

>Orban oštro: Migracijski pakt još je jedan čavao u lijes Europske unije

Snažne mjere zaštite tijekom cijelog procesa povratka: Sve mjere vezane uz povratak moraju se provoditi uz puno poštivanje temeljnih i međunarodnih standarda ljudskih prava. To se osigurava jasnim postupcima kao što su pravo na žalbu, potpora ranjivim osobama, snažna zaštita maloljetnika i obitelji te poštivanje načela zabrane vraćanja.

Povratnički centri, strože kazne…

Stroža pravila za ograničavanje zlostavljanja i upravljanje bijegom: države članice će imati pojačana pravila za lociranje povratnika, uz mogućnost traženja financijskog jamstva, redovitog javljanja ili boravka u mjestu koje odrede nacionalna tijela. Nova pravila postavljaju jasne uvjete za pritvor ako postoji opasnost od bijega, kao i alternative pritvoru. Pritvor može trajati do 24 mjeseca, u usporedbi sa sadašnjih 18 mjeseci.

Posebna pravila za osobe koje predstavljaju sigurnosni rizik: države članice morat će provjeriti predstavlja li osoba sigurnosni rizik. Nakon što se identificiraju, takvi pojedinci podliježu strogim pravilima, uključujući obvezno prisilno vraćanje, duže zabrane ulaska, odvojene razloge za pritvor. Pritvor se može produžiti i dulje od uobičajenih 24 mjeseca prema nalogu suca.

>Plenković i migracije: Slijedi naredbe Bruxellesa, a vlastite migracijske politike nema

Ponovni prihvat kao dio procesa vraćanja: Kako bi se premostio jaz između odluke o vraćanju i stvarnog povratka u treću zemlju, nova pravila uspostavljaju zajednički postupak kako bi se osiguralo da se nakon odluke o vraćanju sustavno slijedi zahtjev za ponovni prihvat. Također omogućuju prijenos podataka u treće zemlje u svrhu ponovnog prihvata.

Povratnički centri: Ovim se prijedlogom uvodi zakonska mogućnost vraćanja osoba koje nezakonito borave u EU-u i koje su dobile konačnu odluku o povratku, u treću zemlju na temelju sporazuma ili dogovora sklopljenog bilateralno ili na razini EU-a. Takav sporazum ili dogovor može se sklopiti s trećom zemljom koja poštuje međunarodne standarde i načela ljudskih prava u skladu s međunarodnim pravom, uključujući načelo zabrane vraćanja. Obitelji s maloljetnicima i maloljetnicima bez pratnje su isključene, a provedba takvih sporazuma ili dogovora mora biti predmet nadzora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version