Site icon narod.hr

Brammertz: Sud pustio Šešelja pod neuobičajeno nezahtjevnim uvjetima

Glavni tužitelj Haaškog tribunala Serge Brammertz izjavio je za program televizije N1 u Sarajevu da sudski postupak pred Međunarodnim sudom za ratne zločine za bivšu Jugoslaviju (ICTY) protiv optuženika Vojislava Šešelja “nije bio uspješna priča” izrazivši nezadovoljstvo njegovim tijekom i trajanjem te je ocijenio “neuobičajenim” da ga je sud pustio na privremenu slobodu bez strožih uvjeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sa strane Suda mislim da ovaj slučaj nije uspješna priča. Puno toga je pošlo krivo”, rekao je Brammertz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni tužitelj ICTY-a kazao je kako u više navrata Šešelj nije pokazao poštivanje prema sudu te da je štrajkom glađu i otkrivanjem imena zaštićenih svjedoka prekidan predmet, a odložen nakon smjene jednoga suca na zahtjev optuženika. Brammertz je međutim ocijenio da je Sud propustio povući potrebne poteze.

“Dakle, bilo je previše tih prekida koje je prouzročio gospodin Šešelj. No, to nije izgovor za sud. Sud je ovdje da odlučuje o pravdi i to treba biti i u ovome slučaju”, rekao je Brammertz izražavajući nezadovoljstvo tijekom i trajanjem postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je neuobičajenom odluku da ga se pusti na slobodu bez strožih mjera.

“Inače se postavlja niz uvjeta o kojima odlučuje raspravno vijeće. U ovome se slučaju to se odnosi samo na to da ne smije biti kontakta sa žrtvama ili zastrašivanja svjedoka. Doista je neobično da je netko pušten na privremenu slobodu uz toliko mali broj uvjeta”, rekao je glavni haaški tužitelj.

Navodeći kako Šešelj ipak nije prva osoba koja je privremeno puštena na slobodu dok čeka na presudu, on je izrazio žaljenje što sudski postupak protiv Šešelja traje 10 godina premda je zadnji svjedok svjedočio 2010. godine, a obrana od tada nije iznosila dokaze. Izrazio je očekivanje da će presuda Šešelju ipak uskoro biti izrečena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brammerz je odbacio navode predsjednika Nacionalnog savjeta za suradnju s Haškim tribunalom i potpredsjednika vlade Srbije Rasima Ljajića da je Haški sud pustio Šešelja kako bi presudu dočekao na slobodi u Srbiji. “Ne znam što Ljajić misli tim komentarom. Imali smo slične situacije u predmetu Prlić, gdje su ljudi pušteni na slobodu prije presude ili tijekom čekanja presude”, dodao je.

Odbacio je pak mogućnost da se po Ljajićevim navodima još jedan haaški optuženik pusti na privremenu slobodu. Budući je u tijeku postupak protiv ratnih vođa bosanskih i hrvatskih Srba Radovana Karadžića, Ratka Mladića i Gorana Hadžića, koji su u pritvoru, Brammertz je istaknuo kako su sva trojica bili u bijegu, a po pravilima suda samo osobe koje se dragovoljno predaju mogu se pustiti na privremenu slobodu.

“Karadžić i Mladić su prekasno uhićeni, bježali su 16 godina”, rekao je glavni haški tužitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim očekivanjima, presuda za bivšeg vođu bosanskih Srba očekuje se u ljeto sljedeće godine, dok se to u slučaju generala Ratka Mladića ne može procijeniti s obzirom da obrana tek iznosi dokaze.

Na novinarski upit do kada će Haški tribunal raditi, Brammertz je odgovorio da je plan Međunarodnog suda biti otvoren do 2017. godine.

Glavni haaški tužitelj Serge Brammertz boravi u regiji u okviru priprema za njegov redoviti šestomjesečni izvještaj o provođenju strategije okončanja rada Vijeća sigurnosti UN-a. On će se tijekom današnjeg dana u Sarajevu susresti s predstavnicima žrtava iz rata, glavnim državnim tužiteljem BiH te predstavnicima vlasti kako bi razgovarao o procesuiranju ratnih zločina, a nakon toga će posjetiti Beograd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version