Site icon narod.hr

Britanska socijalna služba roditeljima iz Rumunjske oduzela djecu, te ih ‘dodijelila’ istospolnom paru

Foto: Thinkstock

Prije dvije godine, socijalna služba je preuzela skrbništvo nad djecom rumunjskog para koji je živio u sjevernom Londonu. Roditelji, Florin Barbu i Claudia Racolţea su se neprestano svađali što je susjedima bila dovoljna uzbuna da pozovu pomoć kako bi zaštitili djecu. Djeca su oduzeta prošlog lipnja, te je istospolni britanski par posvojio dječaka i djevojčicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijesti nisu dobro prošle u Rumunjskoj. Naime, pokrenule su žestoke prosvjede te potaknule Florina, oca djece, da nakratko počne štrajkati glađu. Rumunjska Pravoslavna Crkva (koja predstavlja 80 posto rumunjske populacije) javno je izjavila da su dječja vjerska prava napadnuta jer ih je posvojio gay par.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se Rumunjski imigranti naseljavaju u zapadnim državama, može se dogoditi da se njihovi zapadni susjedi ne slažu s ponekad grubim i nasilnim istočnoeuropskim roditeljskim stilom. U studenom prošle godine norveška socijalna služba oduzela je djecu norveško-rumunjskog para, koji je živio u Norveškoj. Taj slučaj je, također, potaknuo prosvjede diljem Rumunjske. Prosvjede su većinom organizirali kršćanski nacionalisti.

Florin i Claudia su sada rastavljeni i dok Claudia još uvijek živi u Ujedinjenom Kraljevstvu, Florin se preselio natrag u Rumunjsku, piše Vice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U siječnju 2007., tridesetogodišnji Florin Barbu preselio se iz Rumunjske u Ujedinjeno Kraljevstvo kako bi pronašao posao. Radio je kao građevinar i usavršavao se kako bi postao licencirani tjelesni čuvar te vozač taksija. Na internetu je upoznao, tada dvadesetpetogodišnju, Claudiju Racolţa. Ona je, također nedavno, stigla u Ujedinjeno Kraljevstvo i radila kao dadilja prije no što je postala izbacivačica u klubu.

Nekoliko mjeseci nakon upoznavanja, Claudia je zatrudnjela. Njihovo prvo dijete, djevojčica, rođena je u siječnju 2008. godine, a nakon dvije godine dobili su dječaka. Nakon nekog vremena obiteljski odnosi postali su zategnuti. “Pogriješili smo. Svađali smo se pred djecom”, rekao je Florin. “Svađala bi se sa mnom oko bilo čega. Uzimala je lijekove zbog ozljede koljena i ponekad se nije dala urazumiti. Kada smo se svađali ona bi pozvala policiju i oni bi me uhitili te mi stavili lisice. Jednom se to dogodilo pred našom kćeri. Odveli bi me u postaju i ispitali jesam li ikada bio nasilan prema svojoj djeci i ženi, a kada bih se vratio kući idući dan sve je bilo u redu, štoviše odlično. To bi potrajalo mjesec dana. Ne želim je uopće ogovarati, ona je majka moje djece i želim da surađujemo kako bismo vratili svoju djecu.”

Florin i Claudia su doprli do pažnje socijalne službe oko 2010. godine, i nakon čestih susreta s njima i policijom djeca su oduzeta iz njihova doma 2014. Jedan od navedenih razloga za oduzimanje je bio taj što je Florin prekršio zabranu pristupa, koju je Claudia protiv njega podnijela. “Nisam trebala dopustiti suprugu da se vrati kući”, rekla je Claudia. “Ne bi oduzeli djecu da sam tako postupila. Sami smo si krivi, nastavljali smo se svađati umjesto da se usredotočimo na svoju djecu. Provela sam godinu dana na terapiji zbog nasilja u obitelji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Claudia se odlučila udati za poljskog seljaka i tvrdi da želi normalan život. Misli da njena djeca trenutno, s parom koji ih je primio, ne žive normalnim životom. “Nisam toliko zabrinuta za svoju djevojčicu, koliko sam zabrinuta za dječaka”, objasnila je Claudia. “Mislim da to nije normalno. Bog to nije stvorio na Zemlji. To je moje mišljenje, no ne mogu suditi, Bog će suditi. No, moja djeca su s njima i nije nam dopušteno živjeti s njima.”

Identitet britanskog para je držan u privatnosti, no poslali su pismo Claudiji kako bi bila u tijeku sa svime. Napisali su kako oba djeteta imaju vlastiti album s fotografijama Claudie i Florina i da su im roditelji u lijepim sjećanjima. Par navodno, kako pišu mediji, potiče djecu da vježbaju rumunjski i da budu ponosni na svoje rumunjsko porijeklo. Imaju člana obitelji koji je Rumunj i koji odgovara na sva pitanja koja djeca imaju. No, u Claudija isli odvesti borbu do Europskog suda za ljudska prava.

Pitanje je koliko će je to daleko odvesti. Britanski sud je odredio da djeca mogu biti posvojena nakon što su socijalni radnici šest godina pratili obitelj Barbu-Racolţa. Sud je zaključio kako je jasno da biološki roditelji vole svoju djecu, no da su nesposobni o njima brinuti u sigurnim uvjetima. Djeca su bila prisutna tijekom roditeljskih svađa, a Claudia je bila odsutna s jednog od dogovorenih susreta s djecom, nakon što su oduzeti. Rekla mi je: “Da, to se dogodilo jednom kada sam išla u Poljsku kako bih upoznala obitelj svog novog partnera.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoje i drugi incidenti u izvještajima. Jedan, na primjer, govori o tome kako joj je sin imao pristup nožu, ali Clauda to sve poriče. Tvrdi da ju je jedna od socijalnih radnica imala na piku jer ju je Claudia odbila pustiti u klub gdje je radila kao izbacivačica. “Odbila sam je pustiti jer je pila i njen prijatelj je nosio malu torbu s bijelim prahom. Nakon mjesec i pol dodijeljena mi je kao socijalna radnica”. Kada je zatražen komentar, socijalne službe su odbile komentirati slučaj.

Rumunjske vlasti su predložile da skrb nad djecom bude dana obitelji njihovih roditelja, no britanski službenici odbili su tu ideju. Naime, oboje djece je rođeno na britanskom tlu i nikad zapravo nisu posjetili Rumunjsku. Roditelji su izgubili žalbu na sudsku odluku i sada se trude pridobiti medijsku pozronost, komentare vlasti i prosvjede.

Trenutno Florin riskira zatvor jer je obznanio identitet para koji je posvojio djecu na Facebooku te je objavljivao njihove fotografije. “Znate, nemam ništa protiv gay osoba, ali ne želim da išta čine u javnosti. Kako će se naša djeca osjećati kada ih vide kako se ljube ili kako se na ulici drže za ruke?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version