Site icon narod.hr

Bugarska će odbaciti Marakeški sporazum

Foto: fah

Bugarska se neće pridružiti sporazumu o migracijama koji je nastao pod okriljem UN-a i neće biti prisutna na dvodnevnoj konferenciji na kojoj će taj sporazum formalno biti usvojen idućeg tjenda u Maroku, definitivna je odluka vlade donesena 5. prosinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Belgijska vlada pred raspadom zbog Marakeškog sporazuma, najveća stranka koalicije ga odbija podržati!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, Vlada države na Crnom moru će se suzdržati od glasovanja o rezoluciji opće skupštine UN-a kojom se promovira “Globalni kompakt”. Za sad je najmanje pet europskih država definitivno odustalo od potpisivanja, uključujući Mađarsku, Češku, Poljsku i Slovačku, uz još nekoliko koje su najavile nedolazak.

“U ovom trenutku vlada Bugarske vjeruje da odluka da se ne pridružimo Globalnom kompaktu za sigurne, uredne i regularne migracije štiti u cijelosti interese građana i države”, kaže se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOST: ‘Vlada je na nedemokratski i totalitaran način odbila raspravu o Marakeškom sporazumu’

Sporazum, koji se bavi pitanjima zaštite migranata, neovisno o tome dolaze li s dokumentima i poštuju li pravilo da traže azil u prvoj sigurnoj zemlji, te njihove integracije u nove domovine i povrtka u stare, je odobren u srpnju od 193 države članice UN-a, no SAD ga nisu odobrile. Donesen je pod pritiskom najvećeg priljeva imigranata u Europu nakon Drugog svjetskog rata, pri čemu velik broj migranata dolazi iz zemalja gdje nema ratnih sukoba i nisu politički proganjani, pa po ustaljenim pravilima ne bi imali pravo tražiti azil.

Kompakt je doveo i do krize vlade Belgije, Austrija je najavila da ga neće potpisati, a vrlo je upitan i potpis Italije, gdje se sporazumu protivi utjecajni ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marcel Holjevac: Zašto je zapadu poželjno da na Sentinelu “zadrže svoj način života” i otjeraju imigrante strelicama, ali ne i u Hrvatskoj?

U tradicionalno liberalnoj Nizozemskoj, recentno ispitivanje javnog mišljenja je pokazalo da je 42 posto protiv potpisivanja sporazuma, a 34% građana za. Neke izvaneuropske države, poput Australije, također su ga odbile potpisati.

Bugarska je, sa svojih sedam milijuna stanovnika, na jednoj od glavnih migracijskih ruta sa Bliskog istoka u EU, i već je poduzela korake za zaštitu svojih granica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version