U Europi jača strah od terorizma. Pojedine države vraćaju kontrole na granice sa susjedima unatoč Schengenu, a čelnici država pozivaju na bolje čuvanje granica i upozoravaju na islamistički terorizam.
“Ovi teroristi nas žele zastrašiti i navesti na poslušnost i šutnju. To se neće dogoditi. Ovo je vrijeme za više sigurnosti. Ne možemo biti naivni”, kazao je švedski premijer Ulf Kristersson na tiskovnoj konferenciji u Stockholmu u utorak 17. listopada.
Kristersson je u srijedu posjetio Bruxelles te s belgijskim premijerom Alexanderom De Croom položio vijence zajedno sa švedskim nogometnim šalom i dresom na mjestu gdje je dvojicu švedskih navijača u ponedjeljak i ubio Tunižanin koji je ilegalno živio u Belgiji.
Kristersson je kazao i da borba protiv terorizma nije jednostavna, ali da će se dvije zemlje boriti zajedno, prenosi The European Conservative.
“Europske granice moraju biti zaštićene. Ako nemamo kontrolu nad europskim granicama, ako možete ući u Europu i proći između granica, onda je situacija opasna”, kazao je Kristersson novinarima.
Na islamistički terorizam upozorio je u utorak i francuski predsjednik Emmanuel Macron kazavši da su sve europske zemlje ranjive.
„Izraelska sigurnost, borba protiv svih terorističkih skupina, kao i mirovni proces i političko rješenje, sve je međupovezano. To je agenda koju ponovno trebamo otkriti”, dodao je Macron.
Nadzor na granicama
Zbog događaja na Bliskom istoku i napada u Europi, odnosno zbog straha od terorizma, očito jača strah u europskim državama. Tako mnogi uvode kontrole na graničnim prijelazima diljem Europe. Italija uvodi kontrolu na granici sa Slovenijom, priopćilo je u srijedu slovensko Ministarstvo unutarnjih poslova. Isto će učiniti i Slovenija na granici s Hrvatskom i Mađarskom, što je u emisiji N1 STUDIO SLOVENIJA potvrdio i slovenski ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar, prenio je N1.
>Slovenija uvodi kontrolu na granici s Hrvatskom zbog straha od terorizma
Njemačka je još prije nekoliko dana najavila uvođenje stacionarnih kontrola na granicama prema Poljskoj, Švicarskoj i Češkoj te produljenje kontrola na granici prema Austriji koje su uvedene još 2015., priopćila je njemačka vlada, javio je HRT. Austrija je također uvela i kontrolu na granici s Češkom.
Uvođenje nadzora – krajnja mjera
Prema Zakoniku o schengenskim granicama ponovno uvođenje nadzora državne granice na unutarnjim granicama trebalo bi ostati iznimka.
“U području bez nadzora unutarnjih granica potrebno je imati zajednički odgovor na situacije koje ozbiljno utječu na javni poredak ili unutarnju sigurnost tog područja ili njegovih dijelova ili jedne ili više država članica tako da se omogući privremeno ponovno uvođenje nadzora unutarnjih granica u iznimnim okolnostima, ali bez ugrožavanja načela slobodnog kretanja osoba. S obzirom na učinak koji takve krajnje mjere mogu imati na sve osobe koje imaju pravo kretanja unutar područja bez nadzora unutarnjih granica, trebalo bi odrediti uvjete i postupke za ponovno uvođenje tih mjera kako bi se osiguralo da su one iznimne te da se poštuje načelo proporcionalnosti. Područje primjene i trajanje bilo kakvog privremenog uvođenja takvih mjera trebalo bi biti ograničeno na najmanju moguću mjeru potrebnu da se odgovori na ozbiljnu prijetnju javnom poretku ili unutarnjoj sigurnosti”, stoji u Zakoniku.
Dodaje se da se svaka odluka o ponovnom uvođenju nadzora treba donijeti u skladu sa zajednički dogovorenim kriterijima te bi Komisija trebala o njoj biti propisno obaviještena ili bi je trebala preporučiti institucija Unije.
“Ponovno uvođenje nadzora unutarnjih granica trebalo bi ostati iznimka i trebalo bi se provoditi samo kao krajnja mjera”, navodi se.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa