Europarlamentarka i dopredsjednica Hrvatske konzervativne stranke (HKS) Ruža Tomašić uputila je u službenu proceduru Europskog parlamenta prioritetno pitanje Europskoj komisiji, a tiče se kazni za hrvatske ribare u Savudrijskoj vali.
Prioritetno pitanje referira se na pitanje koje je zastupnica uputila još 13. ožujka 2017. godine, a čiji tekst, kao i odgovor donosimo ovdje:
Pitanje:
“Predsjednik Europske komisije tijekom nedavnog posjeta Sloveniji izjavio je da Komisija daje potporu nastavku arbitražnog procesa o hrvatsko-slovenskoj granici, iz kojega se Republika Hrvatska povukla nakon teške povrede međunarodnog ugovora sa slovenske strane, u potpunosti u skladu s pravnom stečevinom Europske unije.
Republika Hrvatska dobrovoljno je i u dobroj vjeri ušla u arbitražni proces s Republikom Slovenijom i bila je spremna pred ad hoc arbitražnim sudom riješiti granični spor na način i pod uvjetima kakvi su određeni Sporazumom o arbitraži. Nakon što je taj sporazum ozbiljno kompromitiran koruptivnom radnjom slovenske strane, čime je nepovratno ugrožena neovisnost i nepristranost arbitraže, čak su i slovenska agentica u arbitražnom procesu i slovenski sudac sami dali ostavke.
Budući da predsjednik Europske komisije i dalje inzistira da Republika Hrvatska bezuvjetno poštuje konačnu odluku arbitraže, znači li to da predsjednik Europske komisije korupciju u pravosuđu dokazanu vjerodostojnim i javno objavljenim razgovorima između člana arbitražnog suda kojeg je imenovala Slovenija i zastupnice Slovenije ne drži dovoljno relevantnim kršenjem načela poštenja, zakonitosti, neovisnosti i vjerodostojnosti u sudstvu?
Ne bi li predsjednik Komisije trebao upravo poticati bilateralno rješavanje sukoba između dviju punopravnih članica Unije?”
Odgovor:
“Kako je Komisija istaknula u odgovoru na pitanje E-000428/2017, ona nije stranka u sporazumu o arbitraži, već je djelovala kao posrednik u postupku koji je vodio do uspostave arbitražnog vijeća između Slovenije i Hrvatske na temelju sporazumu prema međunarodnom pravu. Komisija pomno prati arbitražni proces o tom bilateralnom pitanju. Komisija općenito podržava arbitražne procese koji su u interesu pravne sigurnosti obiju stranaka. Komisija je, naravno, spremna podržati bilo koje održivo bilateralno rješenje ako se o njemu dogovore obje stranke.
Komisija poziva obje stranke da nastave bilateralni dijalog o tom važnom pitanju koji bi trebao dovesti do pravne sigurnosti u pogledu konačnog rješenja graničnog spora. Komisija nastavlja poticati mirno rješavanje sporova između država članica Europske unije.” Odgovorio je predsjednik Juncker u ime Komisije.
Nastavno na odgovor, u kojemu se Komisija založila za održivo bilateralno rješenje spora, Tomašić je Komisiju upoznala s činjenicom da je Slovenija prošli tjedan jednostranim potezom te bez prethodnog dijaloga s institucijama Republike Hrvatske počela provoditi svoju nadležnost u Jadranskome moru, uključujući i naplaćivanje kazni hrvatskim ribarima koji bi ušli u “slovenske vode” u Savudrijskoj vali.
Čak je slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio da će hrvatski ribari koji ne budu željeli plaćati kazne koje Slovenija izda imati poteškoća nakon što dođu u Sloveniju.
“Ovakav jednostrani potez Slovenije izazvao je zabrinutost te mnoštvo negativnih reakcija među ribarima te svekolikom hrvatskom javnošću. Budući da se RH jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora povukla iz arbitraže nakon teške povrede međunarodnog ugovora sa slovenske strane, akcije slovenske policije u onome što su do završetka procesa hrvatske vode protuzakonite su” – naglasila je Tomašić.
Tomašić je Europskoj komisiji tom prilikom uputila je tri pitanja:
1. Kakav stav ima prema nedvojbenim namjerama Slovenije da kažnjava hrvatske ribare koji ribare u još uvijek hrvatskim vodama Piranskog zaljeva?
2. Drži li Komisija da je navedeni potez Slovenije sukladan međunarodnom pravu?
3. Kako bi se osiguralo mirno rješenje navedenog spora, planira li se Komisija ipak aktivnije uključiti u posredovanje?
Tekst pitanja donosimo u cijelosti: