Pobjednik 69. Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu i dobitnik zlatnog medvjeda za najbolji film je izraelsko-njemačko-francuska koprodukcija „Synonymes“, obavljeno je u subotu u Berlinu.
Teme – Identitet imigranata, zlostavljanje maloljetnika u crkvi…
„Synonymes“ se bavi identitetom jednog Izraelca koji je emigrirao u Francusku i tematizira pitanje identiteta migranta.
Veliku nagradu žirija dobio je francuski film „Grace a dieu“ redatelja Francoisa Ozona koji se bavi problematikom zlostavljanja maloljetnika u Katoličkoj crkvi.
Srebrni medvjed za nove naglaske u filmskom izražaju dobio je njemački film „Systemsprenger“ njemačke redateljice Nore Fingscheidt a srebrnog medvjeda za najbolju režiju dobila je također njemačka redateljica Angela Schanelec za film „Bio sam kod kuće, ali“ koji je nastao u njemačko-srbijanskoj koprodukciji.
Srebrnog medvjeda za najbolju žensku ulogu dobila je kineska glumica Yong Mei za ulogu u filmu „Doviđenja, moj sine“ a srebrnog medvjeda za najbolju mušku ulogu je dobio Wang Jingchun koji je igrao u istom filmu.
Srebrnog medvjeda za najbolji scenarij dobili su Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi i književnik Roberto Saviano za talijansku produkciju “La paranza dei bambini” redatelja Claudia Giovannesia.
Nagrađeni makedonski i srpski film u hrvatskoj koprodukciji
Filmovi koji su nastali u hrvatskoj koprodukciji, makedonske redateljice Teone Strugar Mitveske „Bog postoji, njegovo ime je Petrunija“ i „Šavovi“ srbijanskog redatelja Miroslava Terzića dobitnici su nagrada neovisnih žirija.
„Bog postoji, njegovo ime je Petrunija“ nastao u koprodukciji s hrvatskom producentskom kućom Spiritus Movens dobitnik je dvije nagrade neovisnih žirija na ovogodišnjem Berlinaleu, glavne nagrade ekumenskog žirija i Gilde, udruge njemačkih kinematografa, dok je „Šavovi“ nagrađen kao najbolji europski film u programu Panorama a nagradu je dodijelila udruga kinematografa Europa Cinemas.
„Nagrada Ekumenskog žirija odlazi filmu „Bog postoji, njezino ime je Petrunija“ za hrabri portret mlade žene u borbi za ženska prava“, stoji u obrazloženju Ekumenske filmske nagrade koja se svake godine u sklopu Berlinalea dodjeljuje filmovima koji na poseban način obrađuju socijalno osjetljive teme.
“Mlada žena koja se opire crkvi”
„Film gledateljima omogućuje da budu svjedoci kako se jedna mlada, frustrirana žena, više intuitivno nego planirano u arhaičnoj i korumpiranoj makedonskoj provinciji opire crkvi, državi i medijima“, stoji u obrazloženju žirija udruge kinematografa Gilde za nagradu koje odlazi filmu koja je nastala u zajedničkoj koprodukciji kompanije iz Sjeverne Makedonije, Belgije, Hrvatske, Slovenije i Francuske.
Nagrađenim filmovima su ove godine dominirale proimigrantske i antikršćanske teme. Ovo je i posljednji festival pod vodstvom Dietera Kosslicka koji se nakon 18 godina na završnoj svečanosti oprostio od publike.
69. Berlinale završava u nedjelju danom koji je rezerviran za široku publiku. Od 7.2. do kraja festivala je prikazano preko 400 filmova što Berlinale čini najvećim filmskim festivalom na svijetu po broju prikazanih filmova.
Berlinale od sljedeće godine vodi dvojac Carlo Chatrian, koji je dosad vodio filmski festival u Locarnu i njemačka filmska menadžerica Mariette Rissenbeek.