Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je u četvrtak kako su razgovori na summitu NATO-a bili odmjereni i vođeni s puno poštovanja, unatoč kritičkim tvitovima američkog predsjednika Donalda Trumpa prije i tijekom samog summita, prenosi Reuters.
Uoči NATO summita Trump je kritizirao Njemačku na Twitteru zbog, kako je ustvrdio, ovisnosti o ruskim energentima, a tijekom sastanka na Twitteru se kritički osvrnuo na doprinos saveznika zajedničkoj obrani.
Upitan o tome, Macron je odgovorio: ”Rasprave su vođene u različitom tonu. Vođene su s puno poštovanja.”
Trump ipak omekšao prema NATO-u, čestitao Hrvatskoj na ulasku Vatrenih u finale
Nadodao je kako ne vjeruje da je nužno dobra ideja povećanje izdataka za obranu NATO članica sa 2 na 4 posto BDP-a, kako je predsjednik Trump predložio.
Francuski predsjednik kazao je također kako će Francuska ispuniti cilj od 2 posto izdvajanja za obranu do 2024., istaknuvši kako je zajedništvo unutar Sjevernoatlantskog saveza moguće samo ako je teret izdavanja pravedno podijeljen.
Trump je prigovorio članicama NATO-a zbog toga što neće postići cilj od 2 posto izdvajanje u skorijem roku.
Osim SAD-a koji izdvaja 3.5 posto BDP-a za obranu, cilj su za sada ispunili samo Velika Britanija, Poljska, Grčka i Estonija.
Macron je na konferenciji kazao kako je američki predsjednik ponovno potvrdio predanost Sjedinjenih Država članstvu u obrambenoj organizaciji, unatoč ranije izraženim sumnjama s tim u vezi.
Francuska trenutno izdvaja 1.8 posto BDP-a za NATO.
Kremlj optužuje Trumpa za pritisak na EU oko plina
Kremlj je u četvrtak poručio da se ne slaže s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom koji je Njemačku opisao kao “zarobljenika” Moskve zbog ovisnosti o ruskom plinu, ocijenivši da je njegova izjava dio američkih napora da se Europu primora na kupovinu američkih energenata.
Američki predsjednik je u srijedu na summitu NATO-a u Bruxellesu oštro napao Njemačku, posebno se okomivši na plinovod Sjeverni tok II, zbog čega je, kako je rekao, Njemačka postala zarobljenik Rusije.
On je jasno Njemačkoj kazao da je pogrešno podržavati taj 11 milijardi dolara vrijedan projekt plinovoda preko Baltika i nastaviti uvoziti još više ruskog plina, dok su istodobno članice EU-a spore u izdvajanju novca za zajedničku obranu protiv, između ostalih, te iste Rusije.
“Moram reći da je jako tužno kada Njemačka sklapa veliki naftne i plinske dogovore s Rusijom, a od nas se očekuje da je štitimo od Rusije, dok oni svake godine plaćaju milijarde Rusiji”, rekao je Trump u srijedu tijekom radnog doručka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov tvrdi da se radi o eskalaciji američke kampanje u cilju da se Europu odgovori od kupovine ruskog plina i da se umjesto toga usmjeri na američki energetski sektor.
“Što se tiče njemačke ovisnosti o ruskom plinu, ne možemo se složiti s tom tvrdnjom. Opskrba energentom putem plinovoda ne vodi u ovisnost jedne zemlje o drugoj. To je jamstvo stabilnosti i budućeg razvoja”, kazao je Peskov.
On je američke pritužbe da novi plinovod predstavlja “nepoštenu konkurenciju” ocijenio pokušajem da se europske zemlje prisili na kupovinu skupljeg američkog ukapljenog prirodnog plina.
“Mi smatramo da je to pitanje ekonomskog nadmetanja te da kupci moraju samo donijeti svoje odluke”, kazao je Peskov.
Trump je Njemačku optužio da je pod potpunom kontrolom Rusije jer od te zemlje dobiva skoro 70 posto svoje energije, spomenuvši pritom i ulogu bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schroedera u ruskom plinskom biznisu.
Washington upozorava da zapadnoeuropske tvrtke koje sudjeluju u izgradnji plinovoda riskiraju sankcije. U projektu Sjeverni tok II sudjeluje pet zapadnih kompanija: njemačke Wintershell (BASFn.DE) i Uniper (UN01.DE), austrijska tvrtka OMV (OMVV.VI), anglonizozemski Shell (RDSa.L) i francuski Engie (ENGIE.PA).
Tekst se nastavlja ispod oglasa