Site icon narod.hr

Merkel za prekid prodaje oružja Rijadu, Macron kaže da je to demagogija

Foto: fah

Njemačka kancelarka Angela Merkel potvrdila je u petak u Pragu da Berlin neće dopremati oružje Saudijskoj Arabiji sve dok se ne rasvijetli pozadina ubojstva novinara Jamala Khashoggija a francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je u posjetu Bratislavi, komentirao je da je to “puka demagogija”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta izjava koja potvrđuje njezino stajalište što ga je iznijela još u nedjelju, dobiva posebnu važnost jer je Macron gotovo istodobno ocijenio u Bratislavi – ne imenujući Berlin – da je puka demagogija reći prekidamo prodaju oružja Rijadu zbog ubojstva novinara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Slučaj novinara Khashoggija je svakako nešto nevjerojatno, rekla sam to jučer saudijskom kralju u prigodi našeg telefonskog razgovora”, rekla je Merkel na tiskovnoj konferenciji koju je održala zajedno s češkim premijerom Andrejom Babišem.

“Rekli smo da se mora rasvijetliti pozadina tog strašnog zločina i dok se to ne dogodi nećemo prodavati oružje Saudijskoj Arabiji”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski predsjednik koji boravi u posjetu Bratislavi ocijenio je pak da je to puka demagogija.

“Prodaja oružja nema nikakve veze s Khashoggijem, to ne treba miješati”, istaknuo je Macron na tiskovnoj konferenciji u Bratislavi.

“Divim se onima koji nisu upućeni, a kažu: ‘Nećemo više prodavati oružje’! Iako ga ponekad prodaju i više nego Francuska kroz mješovita poduzeća koja imaju!”, rekao je Macron pošto je Njemačka pozvala Europu da prekine prodavati oružje Rijadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako želimo uvesti sankcije, onda ih treba uvesti na svim područjima! U tom slučaju treba prekinuti i prodaju automobila”, odbrusio je, odgovarajući na pitanja novinara.

“Ili treba uvesti sankcije pojedinim dužnosnicima”, dodao je.

Njemačka, Austrija i Europski parlament pozvali su na prekid prodaje oružja zbog Khashoggijevog ubojstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veleposlanici EU-a mogli bi formalno razmotriti to pitanje nakon rijetkog zahtjeva vlada da to učine, rekla su dva diplomata u petak, dok Nizozemska lobira da EU uvede kažnjavanje kršenja ljudskih prava bez obzira na to gdje su zabilježena, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version