Nakon što je u noći sa subote na nedjelju noževima ubijen 35-godišnjak, a za ubojstvo su osumnjičena dvojica migranata, u njemačkom gradu Chemnitzu danas su održani masovni prosvjedi.
Nijemac ubijen noževima
Tridesetpetogodišnji Nijemac ubijen je u noći sa subote na nedjelju, a zbog ubojstva su privedena dva mladića, Sirijac i Iračanin. Tužiteljstvo je objavilo da se dvojica mladića, starih 22 i 23 godine, čiji identitet nije objavljen, sumnjiče da su nakon “verbalne prepirke” “bez opravdanja, žrtvi u više navrata nanijeli ozljede ubodima noža”.
Već se u nedjelju oko 800 ljudi spontano okupilo na ulicama ovog bivšeg istočnonjemačkog grada, a prosvjedi su nastavljeni u nedjelju navečer, kada se okupilo na tisuće ljudi.
“Merkel mora otići”, skandirali su prosvjednici, mašući zastavama Njemačke i stranke AfD (Alternativa za Njemačku). Na njihovim se transparentima moglo pročitati “Zaustavite val tražitelja azila” ili “Obranite Europu”.
Policija, koja je tražila pojačanje iz drugih gradova, nije rekla o kojem se točnom broju prosvjednika radi. Objavila je da je nekoliko osoba lakše ozlijeđeno “zbog bacanja predmeta”, te da su se mogli čuti i nacistički pozdravi. Međutim, naglasila je da je stanje pod kontrolom.
Ljevica organizirala protuprosvjed, vođa stranke die Linke: “lov na ljude koji izgledaju drugačije je zabrinjavajući”
I dok prosvjednici pozivaju njemačku vladu da zajamči sigurnost svojih građana i promijeni politiku, vođa ljevičarske stranke Die Linke Tim Detzner poručuje da je “lov na ljude koji izgledaju drugačije zabrinjavajući”.
“Chemnitz ima i drugo lice: otvoreno prema svijetu i protiv ksenofobije”, kazao je Detzner.
Policija koja je bila raspoređena u velikom broju držala je na distanci povorku ekstremnih ljevičara koji su se pokušavali približiti skupu prosvjednika.
Vlada osuđuje prosvjede: “U njemačkim gradovima nema mjesta za takva okupljanja”
Oglasila se i vlada koja je osudila nasilje prosvjednika, a njezin glasnogovornik Steffen Seibert je kazao da “u njemačkim gradovima nema mjesta za takva okupljanja i lov na osobe koje izgledaju drugačije, ili pokušaje sijanja mržnje po ulicama”.
Gradonačelnica grada od 250.000 stanovnika Barbara Ludwig, iz socijaldemokratskih redova, izrazila je “ozlojeđenost” odmazdom prema strancima.
Ovaj slučaj odvija se u vrlo napetom političkom kontekstu za kancelarku Angelu Merkel koju se optužuje da je otvaranjem vrata migrantima 2015. i 2016. pridonijela porastu kriminala u Njemačkoj, ističe AFP.
Agencija također podsjeća da je u Saskoj desna stranka Alternativa za Njemačku (AfD) postala vodeća politička snaga na izborima 2017. s potporom od 27 posto, ispred demokršćana (CDU) kancelarke Merkel.