Site icon narod.hr

Ovo su mjere koje je Grčka prihvatila u zamjenu za financijsku pomoć

epa04882937 Greek Prime Minister Alexis Tsipras attends a discussion at the parliament, in Athens, Greece, 14 August 2015. A vote expected early 14 August in the Greek Parliament on the country's third bailout agreement in five years is being closely watched not only because it could assuage the country's economic turmoil but also unleash political ferment. The committees decided that the draft law on Greece's agreement with its lenders will be voted under fast-track procedures requested by the government. The vote had been expected Thursday, but Parliament President Zoe Konstantopoulou delayed a debate over the bailout in the finance committee from 12 until 13 August morning, which was also expected to delay the debate and vote in the full Parliament. EPA/ALEXANDROS VLACHOS

Grčki parlament prihvatio je jutros treći paket pomoći vrijedan 86 milijarda eura, uglavnom zahvaljujući glasovima oporbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst je nakon cjelonoćne rasprave prihvaćen s 222 glasa ‘za’, 64 ‘protiv’ i 11 suzdržanih. Program još trebaju prihvatiti međunarodni vjerovnici kako bi on stupio na snagu prije 20. kolovoza kada dolazi na naplatu rata grčkog duga od 3,3 milijarde eura Europskoj središnjoj banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažnije mjere koje će Grčka provesti u zamjenu za financijsku pomoć

DRŽAVNI PRORAČUN: Grčka mora od 2016. ostvarivati primarne proračunske suficite i to u 2016. od 0,5 posto, u 2017. od 1,75 posto, a u 2018. od 3,5 posto. U primarni proračunski suficit nisu uključena plaćanja kamata. Ove godine Grčka mora ostvariti primarni proračunski deficit od 0,25 posto BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FINANCIJSKI SUSTAV: Vlada je pristala donijeti nove zakonske okvire o rješavanju problema nelikvidnosti i teško naplativih kredita. Grčke banke bit će dokapitalizirane s 10 milijarda eura do kraja godine.

PRIVATIZACIJA: Do kraja listopada vlada mora staviti na prodaju lučke kapacitete u Pireju i Solunu, a predviđena je i prodaja regionalnih aerodroma. Očekuje se da će od privatizacije u sljedeće tri godine vlada uprihoditi 6,5 milijarda eura.

BIROKRACIJA: Vlada je pristala smanjiti beneficije radnika u javnoj administraciji i uskladiti ih s normama EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

LIBERALIZACIJA TRŽIŠTA: Vlada će omogućiti dulje radno vrijeme trgovina nedjeljom i praznicima, te liberalizirati određene sektore gospodarstva. Također će razmotriti zakone koji se odnose na radnička prava.

ZDRAVSTVENI SUSTAV: Provest će se ključne reforme u zdravstvenom sustavu, uključujući veće korištenje generičkih lijekova.

MIROVINSKI SUSTAV: Mirovinski sustav doživjet će nove rezove. Reforme će uključiti postupno ukidanje prijevremenog odlaska u mirovinu i postupno povećanje minimalne dobi za odlazak u punu mirovinu na 67 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POREZNI SUSTAV: Sporazum uključuje mjere za borbu protiv izbjegavanja plaćanja poreza i poreznih prijevara – porezna pravila će biti transparentnija, a porezne vlasti dodatno kadrovski ojačane. Kao preduvjet za postizanje dogovora, vlada u Ateni već je podigla PDV na razne proizvode i usluge, od hrane do javnog prijevoza, s 13 na 23 posto.

Schaeuble uvjeren u prihvaćanje sporazuma o pomoći Grčkoj

Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble izrazio je danas optimizam glede prihvaćanja sporazuma o trećem paketu pomoći Grčkoj, ocijenivši da će ministri financija eurozone prihvatiti taj sporazum.

Grčki parlament prihvatio je jutros uvjete za paket pomoći vrijedan 86 milijarda eura, a o tome će paketu kasnije u petak u Bruxellesu razgovarati ministri financija eurozone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zapravo sam prilično uvjeren da ćemo danas postići rezultat”, rekao je Schaeuble po dolasku na sastanak u Bruxellesu.

“Mislim da su se stekli uvjeti za zeleno svjetlo trećem paketu pomoći”, rekao je luksemburški ministar financija Pierre Gramegna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik Euroskupine Jeroen Dijsselbloem ocijenio je međutim da očekuje opsežne rasprave o sporazumu, te dodao da je održivost grčkog duga “još uvijek glavna točka zabrinutosti”.

Program pomoći Grčkoj trebaju prihvatiti međunarodni vjerovnici kako bi on stupio na snagu prije 20. kolovoza kada dolazi na naplatu rata grčkog duga od 3,3 milijarde eura Europskoj središnjoj banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version