Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Parlamentarni izbori u Belgiji: uspon desnice u Flandriji, pobjeda ljevice u frankofonom dijelu zemlje

Podijeli

Veliki uspon desnice na sjeveru zemlje i pobjeda ljevice na jugu glavna su obilježja parlamentarnih izbora u Belgiji, koji su održani u nedjelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Belgija je u nedjelju imala trostruke izbore, izbore za savezni parlament, za regije te za Europski parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Flandriji, na sjeveru zemlje, prema prvim djelomičnim rezultatima za savezni parlament, stranka desnice Vlaams Belang (Flamanski interes) osvojila je 17 posto glasova, postavši druga stranka iza Novog flamanskog saveza (N-VA), nacionalističke stranke, koja je do prosinca prošle godine bila najjača stranka u vladajućoj koaliciji, koja je sada osvojila 25,5 posto glasova. Treća stranka u Flandriji su demokršćani CD&V s 12,7 posto glasova.

Vlaams Belang je na zadnjim izborima 2014. imao samo 5,9 posto glasova, a ankete prije ovih izbora davale su mu oko 14 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izlaznim anketama iz Valonije, frankofone regije na jugu zemlje, ljevica je i dalje najjača. Zbog problema u informatičkom sustavu još nema prvih izbornih rezultata, nego su samo objavljene izlazne ankete. Prema tim anketama, prva je Socijalistička stranka (PS) s 27 posto glasova, slijede liberali iz Reformarskog pokreta (MR) sadašnjeg premijera Charlesa Michela s 19,5 posto glasova, zatim Zeleni s 13,5 posto, demokršćani (CDH) 12,5 te stranka krajnje ljevice Radnička stranka Belgije s 11 posto glasova. Ljevica je u Valoniji još od kraja prvog svjetskog rata najjača politička snaga.

U trećoj regiji glavnog grada Bruxellesa, jedinoj dvojezičnoj belgijskoj regiji, ali s golemom frankofonom većinom, PS je također najjača stranka s 20,5 posto glasova, slijedi MR 18 posto, Zeleni (Ecolo) 18 posto, socijalni liberali DeFI 13 posto i CDH 10,5 posto.

Nakon izbora slijedi dugotrajan proces stvaranja koalicije na saveznoj razini. U duboko podijeljenoj zemlji to je redovita pojava i Belgija drži svjetski rekord – 2010. godine trebalo je 541 dan za sastavljanje vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci