Site icon narod.hr

Pravo na pobačaj na dnevnom redu sastanka Vijeća ministara vanjskih poslova EU

Pitanje promicanja prava na pobačaj u zemljama u razvoju nalazilo se na dnevnom redu sastanka Vijeća ministara vanjskih poslova Europske unije održanom 26. svibnja. Prijedlog je to francuske vlade koja ustrajava na njegovu promicanju, te su u tu svrhu poroteklih tjedana sastavljali pismo koje su potpisale Belgija i Švedska, a koje je predstavljeno na Vijeću. Cilj je pisma stvarnje pritisaka na Maltu, Poljsku, Mađarsku i Irsku – zemlje u kojima pobačaj nije legalan. Iako članice Unije pitanje pobačaja mogu urediti nacionalnim zakonima, odluke vezane za vanjsku politiku moraju biti donesene jednoglasno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Države članice po pitanju promoviranja pobačaja su podijeljene, no francuska vlada već tjednima stvara pritisak na navedene zemlje, nadajući se kako će one napraviti ustupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrši se snažan politički pritisak

U rujnu ove godine održava se samit UN-a na kojem će biti predstavljeni i usvojeni strateški ciljevi za razdoblje između 2015. i 2020. godine. Jedan od ciljeva je i bolja zdravstvena skrb rodilja. Zajednički stav EU o pitanju pobačaja stvorilo bi snažan utjecaj na agendu UN-a o tom pitanju, budući da se u UN-u Saudijska Arabija i Vatikan zalažu za zaštitu prava na život svakog ljudskog bića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi važan datum zbog kojeg je Francuska sad otvorila raspravu predstavljanje je radnog plana Europske komisije za razdoblje od 2015. do 2020. Jedan od ciljeva radnog plana je promicanje rodne jednakosti te poštivanje seksualnih i repoduktivnih prava. Autori navedenog plana, željeli bi u njega integirati i pravo na pobačaj te se nadaju potpori europskih ministara.

Za razvoj reproduktivnih i seksualnih prava zalažu se zemlje poput Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Portugala, Grčke, Nizozemske i nordijskih zemalja. Europske zemalje u kojima je pobačaj ilegalan su Poljska, Mađarska, Španjolska i Irska. Neke od njih, poput Irske, usprkos svoje unutranje politike ne protive se otvaranju ovog pitanja na razini razvojne politike EU.

Za sad se ne očekuje jednoglasan dogovor o pitanju pobačaja na razini EU, ali se izuzetno snažnim političkim pritiskom na navedene zemlje, želi utrti put daljnjim promjenama i jednoglasnom konsezusu u korist dostupnosti pobačaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version