Site icon narod.hr

Spaljivanje Kur’ana u Švedskoj izazvalo val imigrantskog nasilja i napada na policiju

epa08632690 Smoke billows from burning tires, pallets and fireworks during riots of Police with few hundred protesters in the Rosengard neighbourhood of Malmo, Sweden, 28 August 2020. The protest was sparked by the burning of a coran by members of Danish far-right party Stram Kurs earlier in the day. The party's leader Rasmus Paludan was denied entry to Sweden to attand a protest on 28 August. EPA/TT NEWS AGENCY SWEDEN OUT

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri osobe su uhićene pod optužbom za izazivanje etničke mržnje jer su spalili muslimansku vjersku knjigu Kuran u gradu Malmöu. Podsjetimo da je u istom gradu nedavno devastirana i napadana kršćanska crkva sedam dana za redom, u dijelu koji je naseljen imigrantima iz islamskih zemalja.

> Mržnja prema kršćanima u Europi – crkva u Švedskoj napadana i devastirana sedam dana zaredom

Desničarski aktivisti spalili su Kuran u južnom švedskom gradu Malmöu, potaknuvši nerede i nemire nakon što se više od 300 ljudi okupilo na protuprosvjedima, piše Breitbart.

Izgrednici su podmetnuli požare i bacali predmete na policiju i spasilačke službe, lakše ozlijedivši nekoliko policajaca, zbog čega je uhićeno 15-ak ljudi.

Nasilje je uslijedilo nakon što je u petak zapaljen Kuran, u blizini pretežno migrantskog naselja, koji su izveli desničarski aktivisti i snimku objavili na internetu, prema novinskoj agenciji TT.

Kasnije su tri osobe uhićene pod sumnjom da su poticale mržnju na etničku skupinu nakon što su spalile svetu muslimansku knjigu.

Prvi čovjek UNAOC-a, Saveza civilizacija Ujedinjenih naroda, Miguel Moratinos, izrazio je “nedvosmislenu osudu paljenja Kurana od strane ekstremne desnice i drugih radikalnih skupina (…) kao čin prijezira koji je potpuno neprihvatljiv”, rekla je njegova glasnogovornica.

Miguel Moratinos pozvao je vjerske vođe svih vjeroispovijesti da se odreknu svakog nasilja zasnovanog na vjerskom uvjerenju, rekla je glasnogovornica Nihal Saad, dodavši da “takvi grozni postupci puni mržnje koje su počinile … radikalne skupine potiču nasilje i razdiru srž naših zajednica, te su uvreda vrijednostima UN-a i saveza koji radi na jačanju međukulturnog i međureligijskog dijaloga.

UNAOC je kao inicijativu je prvi put predložio predsjednik španjolske vlade José Luis Rodríguez Zapatero na 59. Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda (UN) 2005. godine. Sponzorirao ju je vrlo aktivno turski premijer Recep Tayyip Erdoğan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version