Site icon narod.hr

Svi žele u Njemačku, a Nijemci je napuštaju – zašto?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je mnogim strancima idealan izbor, te žele živjeti u njoj. Baš zato postaje zanimljiva činjenica kako ima i onih Nijemaca koji napuštaju domovinu. Takvi iseljenici bili su predmet istraživanja jedne opsežne studije. Njemačku uglavnom napuštaju jer su nezadovoljni poslom i životom, žele novo iskustvo ili jednostavno imaju životnog partnera iz inozemstva, navodi dw.de.

Iseljenik je osoba koja je svoj život potpuno organizirala u inozemstvu. Pogledaju li se brojčani podaci, između 1967. i 2013. godine iz Njemačke se iselilo oko 1,4 milijuna Nijemaca više nego što ih se vratilo. Zemlje u koje odlaze su Švicarska, SAD, Austrija, Poljska, Velika Britanija, Španjolska i Francuska. Velik je broj i iseljenika i povratnika, a kao razlog tome znanstvenici navode međunarodnu mobilnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uglavnom se radi o natprosječno obrazovanim ljudima, u mlađim godinama. Veliki dio njih su akademski obrazovani i zauzimali su vodeće položaje.

Studiju su zajednički izradili Zaklada za integraciju i migracije, Savezni institut za istraživanja stanovništva te Sveučilište Duisburg-Essen. Jedan od autora, Marcel Erlinghagen, priznaje da studija nije reprezentativna. Ispitano je 1.700 iseljenika i doseljenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pogrešno je uvjerenje da su iseljenici oni koji su doživjeli neuspjeh. Isto vrijedi i za povratnike”, ističe direktor Saveznog instituta za istraživanja stanovništva Norbert Schneider.

Što je pokazalo istraživanje?

Ispitanici, njih čak dvije trećine, naveli su da u inozemstvu imaju bolje ili čak daleko bolje plaće nego u Njemačkoj, a manje su samo kod 13 posto ispitanih iseljenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Društveni život iseljenika uglavnom je bio lošiji, s obzirom kako su zbog selidbe izgubili prijatelje i poznanike.

Kod onih koji su se vratili u Njemačku društveni je život bio bolji, ali plaća lošija.

Oko 41 posto iseljenih Nijemaca jednog dana se želi vratiti u domovinu, trećina njih bi radije ostala u zemlji u koju su se iselili, a četvrtina je neodlučna.

Studija o migraciji iznosi i zaključak da je kod 40 posto povratnika u Njemačku motiv za povratak isti kao i kod onih koji se iseljavaju: nezadovoljstvo.

Priča Floriana Schmitza

“Više nisam želio živjeti u Berlinu”, kaže Florian Schmitz koji od 2013. godine živi u Solunu u Grčkoj. U Berlinu mu je bilo teško pronaći posao iako je završio studij komparativne književnosti, španjolskog jezika i književnosti Latinske Amerike.

Zbog svega je postao depresivan i razmišljao o preseljenju u Argentinu, no kako je upoznao svog životnog partnera grčkog podrijetla, s njim je otišao u njegovu domovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada u Grčkoj ne zarađuje više nego u Berlinu, ali se zato osjeća korisnim. Radi na organizaciji Festivala dokumentarnog filma u Solunu i ima svoj blog na internetu. Piše i roman, vratila mu se volja za pisanjem koja ga je u Berlinu napustila.

Sam kaže kako ne zna hoće li zauvijek ostati u Grčkoj, ali povratak u Njemačku za sada ne dolazi u obzir. Čak bi radije odselio u neki drugi dio svijeta. “Uvijek sam imao želju otići nekuda”, zaključuje Schmitz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version