Britanska premijerka Theresa May i njezin politički protivnik Jeremy Corbyn održali su u srijedu zadnje skupove u kampanji obilježenoj džihadističkim napadima, dan prije parlamentarnih izbora kojih je ishod neizvjestan, ali i presudan za pregovore o Brexitu.
Sigurnosna pitanja nametnula su se u završnim danima kampanje pošto je London ponovno bio meta islamskog terorizma u subotu, manje od tri mjeseca nakon prvog napada u Londonu te 12 dana nakon napada na koncertu u Manchesteru.
U srijedu je blizu zgrade budućeg američkog veleposlanstva izvedena kontrolirana eksplozija “dvaju napuštenih automobila”, što je znak budnog opreza pomiješanog s nervozom. Policija je poslije izvijestila da intervencija “nije bila povezana s terorizmom”.
Konzervativci žele ugrabiti najveći mogući broj glasova birača eurofobne stranke UKIP-a, koja je 2015. bila treća politička snaga u zemlji, a sada je u raspadu nakon odlaska karizmatskog vođe Nigela Faragea.
Škotski nacionalisti u SNP-u nadaju se pak da će zadržati veliku većinu u westminsterskom parlamentu – 56 od 59 mjesta za škotske zastupnike na zadnjim izborima održanim 2015. – kako bi nastavili promicati novi referendum o neovisnosti.
Theresa May je zadnjeg dana predizborne utrke sudjelovala na trima skupovima ponavljajući da je “jedina” kadra isposlovati “dobar ugovor o Brexitu” i da će politika laburista loše djelovati na britansko gospodarstvo.
Najavila je da će pooštriti zakone kako bi se olakšale deportacije i ograničila sloboda kretanja, čime bi se smanjila ljudska prava zbog čega su reagirale nevladine udruge kao Human Rights Watch i Amnesty International koji je takvu najavu nazvao “uvredljivom”.
Čelnik laburista Jeremy Corbyn planirao je naporan dan s pet predizbornih skupova u Glasgowu (Škotska), Liverpoolu i Londonu.
“Imamo 24 sata za spas NHS”, sustava javnog zdravstva, istaknuo je kandidat, kritizirajući proračunske mjere štednje konzervativaca u socijalnoj skrbi i sigurnosti.
Corbyn nakon napada optužuje premijerku da je drastično smanjila broj policajaca, za 20.000 u Engleskoj i Walesu, dok je bila ministrica unutarnjih poslova (2010. – 2016.) i obećava da će on zaposliti još 10.000 policajaca.
May je vladu preuzela pošto je David Cameron podnio ostavku nakon referenduma o Brexitu i raspisala izbore kako bi osnažila većinu uoči pregovora s EU-om o Brexitu, Konzervativci su imali 330 zastupnika prije raspisivanja izbora u travnju.
Kampanjom su tada dominirali Brexit i unutarnja pitanja kao što su zdravstvena skrb i i skrb za treću dob. Prednost konzervativaca počela se topiti i prije atentata kada je vlada najavila da će dobrostojeći umirovljenici sami plaćati za starosnu skrb.
Razlika veća od 20 postotnih bodova koja je dvije glavne stranke dijelila kada je May raspisala izbore, smanjivala se i nekoliko anketa provedenih od sredine svibnja konzervativcima su davale između 6 i 12 postotnih bodova ispred laburista.
Ta se prednost ovog tjedna smanjila toliko da su dan uoči izbora laburisti konzervativcima za petama, pokazuju neke procjene.
Konzervativci će dobiti 42 posto glasova ili 302 od 650 mandata, ispred Laburističke stranke koja osvaja 38 posto glasova ili 269 mandata, objavio je YouGov na svojoj internetskoj stranici.