Site icon narod.hr

Zastupnici EP-a nezadovoljni odgovorom EK-a na inicijativu ‘Pravo na vodu’

epa04919885 A general view of members of the European Parliament voting during a plenary session in the European Parliament in Strasbourg, France, 08 September 2015. EPA/PATRICK SEEGER

Zastupnici Europskog parlamenta izglasali su u utorak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu pravno neobvezujuću rezoluciju u kojoj izražavaju žaljenje što Komisija nije na odgovarajući način reagirala na Europsku građansku inicijativu “Pravo na vodu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizatori te inicijative prikupili su 1,884.790 potpisa europskih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska građanska inicijativa poziv je Europskoj komisiji da podnese zakonodavni prijedlog u područjima u kojima EU ima zakonodavnu nadležnost. Građansku inicijativu treba poduprijeti najmanje jedan milijun građana EU-a iz najmanje 7 od 28 država članica.

U svakoj od tih 7 država članica potrebno je prikupiti barem najmanji broj potpisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iako je građanska inicijativa ‘Pravo na vodu’ bila uspješna i dobila široku potporu, Komisija ju je zanemarila i EU će kao takva izgubiti vjerodostojnost u očima građana”, kažu zastupnici u svojoj rezoluciji.

Odgovor Komisije, prema zastupnicima “nije ambiciozan, ne ispunjava konkretne zahtjeve Europske građanske inicijative i ograničava se na nabrajanje postojećih obveza.

U raspravi su sudjelovali i hrvatski zastupnici Tonino Picula (SDP) i Ivan Jakovčić (IDS), koji je izrazio protivljenje privatizaciji sustava vodoopskrbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ljudsko pravo na pristup pitkoj vodi danas je branjeno u Europskom parlamentu kao što je branjeno pravo javnosti da upozori visoku politiku na niske interese onih koji bi neobnovljiva životna dobra – vodu, plodno tlo, ugljikovodike – pretvarali u sve rjeđe resurse”, rekao je je zastupnik Picula odmah nakon glasovanja.

“Pristup vodi temeljno je ljudsko pravo”, rekao je Jakovčić navodeći Istru kao primjer učinkovitosti javnog sustava vodoopskrbe.

Jedino takav sustav građanima jamči opskrbu pitkom vodom u skladu s njihovim potrebama i po razumnim cijenama, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istra, mala europska regija na zapadu Hrvatske, možda je najbolji primjer kako se javnom vodoopskrbom mogu zadovoljiti potrebe građana i njihovo pravo na vodu. A pravo na vodu je temeljno ljudsko pravo. U Istri, koja je relativno ruralna regija, 99,4 posto stanovništva priključeno je na javni sustav opskrbe pitkom vodom. To smo uspjeli postići prvenstveno zahvaljujući solidarnosti građana te lokalnog i regionalnog javnog sektora. Stoga ja nisam za privatizaciju vodoopskrbnog sustava pod svaku cijenu. Naprotiv. Svaki građanin ima pravo na vodu i zalažem se da voda i upravljanje vodom bude u javnom vlasništvu što je više moguće”, rekao je Jakovčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version